wtorek, 11 sierpnia 2020r.

Historia odkrywana na nowo

Autor: |

Kilkanaście historycznych książek, audiobooki, wszystko o czasach, wydarzeniach i ludziach, którzy byli tabu i których odkrywać trzeba na nowo.

Tego zadania podjął się dr Leszek Pietrzak. Historyk, pasjonat dziejów najnowszych, miłośnik krótkiej, ale barwnej historii Świdnika. To spod jego pióra, a właściwie klawiatury komputera, wyszła książka zatytułowana „Miasto wolności”, traktująca o znaczeniu naszego miasta w przełomowych wydarzeniach historycznych ostatnich 40 lat. Jej wydanie jest planowane na rocznicę Świdnickiego Lipca ’80.

– W swoich książkach opowiadam o wydarzeniach, których nie sposób znaleźć w podręcznikach, ani syntezach historycznych. Odkłamuję również te, które znane są tylko pozornie, w sfabrykowanej wersji. XX wiek jest najważniejszym okresem w historii, ponieważ wiedza na jego temat pozwala zrozumieć wiele wcześniejszych procesów historycznych, ale i tych, których świadkami jesteśmy również dzisiaj. Takich wydarzeń jest wiele, zwłaszcza tutaj, na Lubelszczyźnie. Nawet w wydawnictwach pretendujących do rangi poważnych trudno znaleźć nawiązanie do roli Świdnika w walce „Solidarności” z systemem komunistycznym. A przecież wszyscy wiemy, że Świdnik był ważnym miejscem na mapie walki o suwerenność. To był duży zakład, silne środowisko, którego zdecydowana większość, może nawet 90 procent, należała do „Solidarności”. Tutaj było pierwsze zarzewie strajków. Komunistyczne władze musiały liczyć się z postawą Świdnika, bo było to miejsce, od którego wiele w regionie się zaczynało. Lubelski Lipiec, strajki przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Również w latach 80. mieliśmy wiele inicjatyw o charakterze opozycyjnym: Radio Solidarność, Świdnickie Spacery. Czuć było tę jedność świdniczan z podziemną „Solidarnością”, czego nie zauważaliśmy w innych miastach na Lubelszczyźnie. O Świdniku słyszałem często. Studiowałem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Świdnik zawsze się tutaj pojawiał. Ale przyznaję, że dopiero w późniejszych latach stał się obiektem mojego naukowego i publicystycznego zainteresowania. Wydawało się, że był owocem komunistycznej industrializacji lat 50., a okazało się, że pomimo skazy okoliczności narodzin, stały się miastem wolności i tak je nazwałem. – mówi Leszek Pietrzak.

Teksty cyklu „Zakazana historia” są krótkie, skondensowane i przejrzyste. Każdy z nich został przeniesiony na audiobooka, którego lektorem jest sam autor. Dr Pietrzak poświęca im również 5-6 minutowe audycje radiowe.

– W książce „Miasto wolności” dwie cechy decydują o jej wartości. Pierwsza, to zebranie w całość wielu wątków z najnowszej historii Świdnika, rozproszonych dotychczas po różnych wydawnictwach. Drugą jest wartki język, znakomite pióro, pozwalające czytać historyczną pozycję jak beletrystykę – tłumaczy Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko Powiatowej Biblioteki Publicznej, która jest wydawcą książki. Wszystkie pozycje książkowe i audiobooki dr. Leszka Pietrzaka są dostępne w świdnickiej bibliotece.

jmr

Artykuł przeczytano 336 razy

Last modified: 7 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?