czwartek, 07 grudnia 2023r.

Harcerskie lato nad Bałtykiem

Autor: |

Świdniccy harcerze kilkanaście wakacyjnych dni spędzili w Rusinowie nad morzem Bałtyckim. Harcerska Akcja Letnia była okazją do odpoczynku na plaży, zwiedzania najciekawszych zakątków i świetnej zabawy, ale także do nauki i działań ekologicznych.

– Na obóz Hufca ZHP Lublin wyjechało ponad 50 harcerzy, zuchów i instruktorów ze Związku Drużyn w Świdniku. W Rusinowie przeżyli niezapomnianą przygodę. Nie zabrakło kąpieli w ciepłym morzu, wędrówek przez Słowiński Park Narodowy, wycieczek do Jarosławca, Łeby, Darłowa i Darłówka, wieczorów przy ognisku. Były gry i podchody, zdobywanie nowych umiejętności i sprawności. Wspólnie spędzone chwile pozwoliły lepiej się poznać, a także podsumować miniony rok harcerski i przygotować do nadchodzącego – opowiada Dawid Staniak, zastępca komendanta Związku Drużyn w Świdniku.
Harcerze i zuchy stanęli też przed ekologicznym wyzwaniem. Zapoznali się z 17 celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które znalazły się w dokumencie „Przekształcenie naszego świata: Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, przyjętym we wrześniu 2015 roku przez światowych przywódców. Dotyczą 5 obszarów – ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo, a obejmują bardzo szeroki zakres wyzwań, na przykład ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, sprawiedliwość społeczna czy zmiany klimatu.
– Uczestnicy obozu dyskutowali przede wszystkim o ekologii – wyjaśnia D. Staniak. – W ramach zadania ograniczali zużycie wody oraz zakup foliowych torebek, ponieważ wszyscy dostali torby wielorazowego użytku. Na zakończenie pobytu nad morzem odbył się festiwal, podczas którego każda drużyna zaprezentowała piosenkę nawiązującą do jednego z celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
aw, fot. Związek Drużyn w Świdniku

Artykuł przeczytano 2384 razy

Last modified: 31 lipca, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »