wtorek, 25 stycznia 2022r.

Gotowi na bal

Autor: |

Terminy zarezerwowane, zaproszenia wręczone, suknie i garnitury poszukiwane, a ćwiczenie kroków poloneza staje się codziennością. Sezon balów studniówkowych rozpoczęty. Uczniowie świdnickich szkół średnich przygotowują się do nich i mają nadzieję, że w tym roku sytuacja związana z pandemią nie zepsuje im tej najważniejszej imprezy w szkolnym życiu.

PCEZ w Mełgwi

Tegoroczni maturzyści wiedzą już, gdzie spędzą ten wyjątkowy wieczór i nie biorą pod uwagę ubiegłorocznego scenariusza, kiedy ich koledzy nie mogli uczcić hucznie początku maturalnych zmagań. Uczniowie trzech klas Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku zaplanowali studniówkę na 22 stycznia.

– Młodzież wraz z rodzicami zajmuje się organizacją. Mają już zarezerwowany lokal w Mełgwi, a nauczyciele dostali już zaproszenia. Wiem, że prace i przygotowania są zaawansowane. Oczywiście, biorą pod uwagę, że bal może zostać odwołany, lecz na razie żyją chwilą. Gdyby jednak coś się zmieniło, dopasujemy się do wymogów, choć wiem, że w ubiegłym roku sytuacja nie była przyjemna dla maturzystów – mówi Anna Goral, dyrektor PCPZ.

I LO zmienia tradycję

Podobnie w I LO większość rzeczy została już zaplanowana i uczniowie będą świętować 12 lutego.

– Studniówka jest przygotowywana i uczniowie, wraz z rodzicami, załatwiają wszelkie związane z nią sprawy. Maturzyści są nastawieni, że w tym roku bal się odbędzie. Widzieliśmy w ubiegłym roku, jak bardzo uczniom było przykro z powodu odwołania studniówki. W końcu to najważniejszy bal w ich szkolnym życiu.  Wydarzyć się jednak może wszystko, więc rodzice uczniów podpisali odpowiednie umowy z organizującym bal restauratorem – tłumaczy Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO.

Mimo że studniówka w I LO jest planowana, pandemia spowodowała zmianę szkolnej tradycji.

– Do tej pory każdy bal studniówkowy był organizowany w szkole. To była nasza tradycja i bardzo nam zależało, aby ją pielęgnować. Rodzice, w dużej mierze nasi absolwenci, również nas w tym wspierali. Niestety, to będzie pierwszy rok, kiedy maturzyści będą się bawić poza murami liceum. Szkoła nie jest w stanie zapewnić odpowiednich, wymaganych warunków sanitarnych. Mam nadzieję i życzę wszystkim uczniom, aby w tym roku udało im się przeżyć wspólnie ten czas na balach studniówkowych – dodaje A. Jagieła.

II LO bawi się w piątek

Od tradycji musieli odejść również uczniowie II LO. Tu podobnie, studniówki odbywały się w szkole.

– To pierwszy raz w historii placówki, kiedy bal organizowany jest poza szkołą. Trzymaliśmy się tej tradycji, lecz tym razem nie potrafilibyśmy spełnić wymogów obostrzeń sanitarnych. Na szczęście wytyczne głównego inspektora sanitarnego nie zakazują studniówek, a zwracają uwagę na zachowanie szczególnych środków ostrożności. Optymalnym zatem rozwiązaniem jest oddanie organizacji w ręce fachowców, czyli restauratorów mających w tym doświadczenie – tłumaczy Mirosław Król, dyrektor II LO.

Uczniowie tego liceum mają jednak szczęście, ponieważ zaplanowali bal na dzisiejszy wieczór i nie muszą się martwić czy ich studniówka się odbędzie.

mj, fot. W tym roku uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego zamiast w szkole, jak ich starsi koledzy w 2020 roku (na zdjęciu podczas tradycyjnego poloneza), będą bawili się w lokalu.

Artykuł przeczytano 1071 razy

Last modified: 5 stycznia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?