środa, 19 czerwca 2024r.

Gawrony w strachu

Autor: |

Do końca lutego specjalistyczna firma zajmowała się zrzucaniem ptasich gniazd na terenie Świdnika. Od początku marca gawronów są już pod ochroną. Nie można ich usuwać, ale można użyć drona, żeby utrudnić ptakom odbudowę ich siedzib.

Problemy z gawronami wracają niemal co roku. Na ich uciążliwe sąsiedztwo skarżą się mieszkańcy, a zwłaszcza na zanieczyszczone chodniki, ulice, ławki, samochody i place zabaw. Walka z ptakami nadal nie została wygrana. W minionym roku ratusz wynajął firmę do zrzucania ich gniazd. Gawrony straszył również dron.

– Populacja tych ptaków nadal jest obecna w mieście, wystraszona z jednej lokalizacji, migruje w drugą – mówi Przemysław Kozień z Urzędu Miasta. – Natomiast w tych miejscach, gdzie zostały zrzucone gniazda gawronów było niej, choć oczywiście zdarza się, że wracają do swoich dawnych siedzib.

W tym roku również ostatnie tygodnie nie upłynęły spokojnie dla tych ptaków. Na zlecenie ratusza specjalistyczna firma zajęła się zrzucaniem gawronich gniazd. „Operacja” była prowadzona do wczoraj, czyli do rozpoczęcia okresu lęgowego. Siedziby ptaków usunięto z obszarów: wokół budynków przy ul. Słowackiego 1, 5 i 11, Niepodległości 16, 17 i 24, ul. Kochanowskiego 4, ul. Mickiewicza 4, ul. 3 Maja 4 i 6, wzdłuż ulicy 3 Maja, terenu przyległego do ul. Głowackiego (północna strona), obszaru wokół placu zabaw przy ul. 3 Maja 10. Gniazda zniknęły również ze skweru pomiędzy budynkiem Sądu Rejonowego a budynkiem przy ul. S. Wyszyńskiego 14 oraz teren wokół budynku przy ul. Baczyńskiego 4 i skweru z fontanną. Prace objęły także obszar Przedszkola nr 2 oraz teren przy ul. Okulickiego 17, 21, ul. Słowackiego 8 i 10, teren Przedszkola nr 6 oraz południową część ul. Środkowej, a także teren przyległy do placu zabaw przy ul. Reja, teren pomiędzy budynkami położonymi przy ul. Niepodległości 2, ul. Reja 6 i ul. Norwida 3. Gniazda zostały usunięte również z terenu pasa drogowego przy ul. Hallera, ul. Okulickiego, terenu po południowej stronie budynku Urzędu Miasta (Wyspiańskiego 14), ul. Spółdzielczej, terenu przyległego do budynków przy ul. Wyspiańskiego 13, 14, 15 i 16 oraz ul. Norwida 7,8 i 10.

Najprawdopodobniej na tym, tegoroczne działania przeciw gawronom się nie zakończą. – Rozważamy w tej chwili skorzystanie z pomocy drona, który strasząc ptaki, uniemożliwiłby im powrót do dotychczasowych siedzib – mówi P. Kozień. – Poza tym jesienią planujemy powtórzenie akcji zrzucania gniazd.

Artykuł przeczytano 3284 razy

Last modified: 5 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content