czwartek, 28 października 2021r.

Emeryci i renciści dorobią mniej

Autor: |

Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty. Nowe limity będą obowiązywać przez trzy miesiące.

Do wspomnianych wyżej świadczeń, wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, można dorabiać, ale obowiązują określone progi, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale tego roku płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących emerytów i rencistów również są niższe.

– Pierwszy próg przychodu wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód świadczeniobiorcy w danym miesiącu będzie wyższy, wypłata emerytury lub renty za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 7155,90 zł. Przekroczenie tej kwoty spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Na nowe limity muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg (3853,20 zł), wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości.

Nowe kwoty obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. Ich aktualną wysokość można znaleźć na stronie www.zus.pl.

– Co ważne, wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń – dodaje M. Korba.

ow

Artykuł przeczytano 136 razy

Last modified: 1 września, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?