W najbliższy czwartek ulicami naszego miasta przemaszerują trzej monarchowie ze swoimi dworami, aniołowie, pasterze, kolędnicy, itp. W ten sposób świętować będziemy dzień Objawienia Pańskiego, który wypada właśnie 6 stycznia. Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury i NSZZ „Solidarność”.
Świdniczanie biorący udział w dziesiątej już edycji Orszaku Trzech Króli (organizatorzy podają nr IX, ponieważ w ubiegłym roku odbył się w innej formie i nie było przejścia kolędujących ulicami miasta), który odbędzie się pod hasłem „Dzień dziś wesoły”, mogą liczyć na śpiewniki z kolędami oraz papierowe korony. Dla najmłodszych przygotowano słodkie co nieco.
– Pomimo trudnej sytuacji, związanej z pandemią, pragniemy radośnie świętować Objawienie Pańskie. Zapraszamy do uczestnictwa i zachęcamy dzieci oraz dorosłych do przybycia w strojach nawiązujących do tradycji jasełek i orszaku – pasterzy, aniołów, dwórek, rycerzy. Wszystko odbędzie się przy zachowaniu obowiązujących środków bezpieczeństwa – mówi Barbara Hajkowska-Pirek, inicjatorka i koordynatorka artystyczna świdnickiego wydarzenia.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00, na placu Konstytucji 3 maja, modlitwą „Anioł Pański”. Zebrani obejrzą też pokaz, który wprowadzi wszystkich w piękną, ale i niebezpieczną drogę poszukiwania Jezusa oraz usłyszą fragment Ewangelii. Następnie Orszak na czele z gwiazdą, Świętą Rodziną, Trzema Królami z sakwami pełnymi cukierków, darowymi i chorążymi wyruszy do stajenki. Za świtą królewską podążać będą śpiewający i grający pasterze, aniołowie oraz pozostali uczestnicy. Po drodze świdniczanie zobaczą, co dzieje się w Gospodzie (boczne wejście Galerii Venus – GOK z Mełgwi i Teatr Puk Puk) i u Heroda (główne wejście Galerii Venus – Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi”). Przed kościołem odegrany zostanie mansjon śpiewany z Aniołami i Pasterzami. Wszyscy, którzy przybędą na Orszak w takich strojach, będą mogli stanąć przy głównych aktorach scenki. Na zakończenie pokłon Jezusowi i Świętej Rodzinie oddadzą królowie. O godz. 13.00 odprawiona zostanie msza św.
Patronat honorowy nad IX Orszakiem Trzech Króli objęli Burmistrz Świdnika i Starosta Świdnicki.
Konkurs dla najmłodszych
Przypominamy również, że wydarzeniu towarzyszy konkurs plastyczny „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły”, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Prace będzie można składać w Przedszkolu nr 4, do 20 stycznia. Wystawa pokonkursowa zaplanowana jest w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Regulamin konkursu będzie dostępny na FB Orszak Trzech Króli Świdnik.
Śpiewniki i czekoladki
Takie nagrody wygrała parafia pw. NMP Matki Kościoła w konkursie zorganizowanym przez Fundację Orszak Trzech Króli. Do świdniczan trafi 200 książeczek z kolędami oraz słodycze.
– Dziękujemy wszystkim, nie tylko parafianom, którzy wspólnymi siłami zdobyli II miejsce w konkursie. Za podjęcie inicjatywy dziękujemy ks. Jakubowi Głowackiemu, Marii Bobińskiej i Ani Pawlak – dodaje pani Barbara, którą razem z Bogdanem Błaszczukiem, prezesem Wspólnoty Świdnickiej, będziemy mogli zobaczyć w jutrzejszym programie TVP 3 Lublin „Między Wisłą a Bugiem”. Opowiedzą o przygotowaniach do czwartkowego wydarzenia.
aw, fot. archiwum GŚ
Artykuł przeczytano 1491 razy
Last modified: 3 stycznia, 2022



