piątek, 23 lutego 2024r.

Działkowcy planują przyszłość

Autor: |

Przedstawiciele działkowców największego w Świdniku, Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Bohaterów Westerplatte podsumowali miniony rok działalności i omówili plany na najbliższą przyszłość.

– Nasz ogród gromadzi prawie 1400 działek na 41 ha powierzchni. Skupione są w ośmiu sektorach położonych w trzech lokalizacjach. Najwięcej, bo sześć mieści się w granicach administracyjnych Świdnika. Jeden na terenie gminy Mełgiew, kolejny w gminie Głusk. Zauważamy nieustające zainteresowanie kupnem działek, zwłaszcza za strony osób młodych. Dzieje się tak mimo osłabnięcia pandemii COVID-19, która sprawiała, że pobyt na działce był jedną z niewielu okazji do swobodnego zaczerpnięcia świeżego powietrza. Niestety obecnie nie mamy w swojej dyspozycji żadnej wolnej działki, dlatego prawie wszystkie transakcje odbywają się drogą bezpośredniego porozumienia dotychczasowych i nowych właścicieli. Wraz ze zmianą pokoleniową wykształca się nowy model zagospodarowywania działek. Poletka uprawne coraz częściej zastępowane są terenami typowo rekreacyjnymi – mówi Stanisław Pszeniczka, prezes zarządu ogrodu.

ROD im Bohaterów Westerplatte po raz trzeci aplikował o dotację z budżetu miasta. W tym roku udało się pozyskać 64 tysiące złotych, które zostaną w większości przeznaczone na modernizację instalacji elektrycznych w sześciu sektorach znajdujących na obszarze administracyjnym Świdnika. Remonty w dwóch pozostałych zostaną przeprowadzone ze składek działkowców, ponieważ regulamin dotacji miejskich zabrania wykonywanie remontów na działkach leżących poza granicami miasta.

– Na inwestycje zgromadziliśmy w tym roku 227 tys. zł. To ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Na fundusz inwestycyjny składają się wspomniana dotacja budżetowa, dotacja z Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie oraz składki działkowców. Oprócz modernizacji instalacji elektrycznych chcemy przeprowadzić prace remontowe ogrodowych magazynków, ułożyć kilka podjazdów z płyt ażurowych i kostki brukowej, wyremontować bądź ustawić nowe bramy, zainstalować nowoczesne tablice ogłoszeniowe i monitoring. Oczywiście nie pozbędziemy się wszystkich problemów na raz, ale dotacje, zwłaszcza ta z budżetu miasta, która pokrywa 99 procent kosztów inwestycji, pozwala nam realizować zamierzenia, których sami nie bylibyśmy w stanie udźwignąć finansowo – tłumaczy St. Pszeniczka.

– Od początku wiedzieliśmy, że finansowe wsparcie Rodzinnych Ogrodów Działkowym, których mamy w Świdniku cztery, jest niezbędnie potrzebne dla rewitalizacji ich infrastruktury. Pamiętajmy, że działkowcami są w dużej części osoby starsze, niezamożne, których nie stać na sfinansowanie niezbędnych prac we własnym zakresie. Okazało się, że przyznawanymi od trzech lat dotacjami miejskimi trafiliśmy w sedno i wiele palących problemów działkowców udało się rozwiązać – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W przyszłym, roku ROD im. Bohaterów będzie obchodził 70-lecie istnienia. Będzie to też rok wyborów władz na kolejną kadencję.

Artykuł przeczytano 846 razy

Last modified: 19 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »