Duży pokój w bloku to zdecydowanie pomieszczenie do zadań specjalnych. Prócz oczywistej funkcji wypoczynkowej pełni również rolę reprezentacyjną, bywa jadalnią, sypialnią, domowym biurem i kącikiem zabaw dla dzieci. Jak zaaranżować salon, by stał się funkcjonalną i estetyczną przestrzenią? Z naszymi pomysłami urządzisz wyjątkowe i gustowne wnętrze. Zapraszamy do lektury!
Duży pokój w bloku duże wyzwanie
Urządzenie dużego pokoju w bloku nie należy do łatwych zadań. Ograniczona powierzchnia, która zazwyczaj nie przekracza 20m, sprawia, że umieszczenie wszystkiego co niezbędne, przy jednoczesnym zachowaniu wybranej estetyki, bywa kłopotliwe. Co więcej, oprócz pogodzenia wszystkich potrzeb domowników i funkcji, które musi spełniać salon w bloku musimy pamiętać, by całość współgrała stylistycznie z resztą mieszkania. To zapewni nam poczucie ładu i harmonii. Jednolite płytki ceramiczne w dużym pokoju i przedpokoju, ten sam kolor ścian czy meble w tym samym odcieniu co kuchenna zabudowa. Pomysłów na spójną przestrzeń jest naprawdę sporo.
Planując rozmieszczenie salonu weźmy pod uwagę potrzeby każdego z domowników. Inaczej rozkład wnętrza będzie wyglądał w przypadku niewielkiej, dwuosobowej rodziny, a inaczej, kiedy wnętrze dzielimy ze swoimi pociechami. Nawet w małym pomieszczeniu bez trudu znajdziemy przestrzeń na miejsce do pracy, kącik zabaw czy stół jadalniany. Warto znacznie wcześniej pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach do niewielkich pomieszczeń.
Kluczowy jest również dobór odpowiedniego oświetlenia, szczególnie w przypadku niewielkich okien. Optymalna ilość światła dziennego oraz sztucznego ma niebagatelny wpływ na nasze funkcjonowanie. By odpowiednio doświetlić strategiczne punkty w pokoju warto podzielić go na umowne strefy. Zdecydowanie łatwiej oświetlić wybrane fragmenty pomieszczenia punktowo, umieszczając lampy nad stołem, stolikiem kawowym czy w kąciku z telewizorem.
Proste sposoby na optyczne powiększenie wnętrza
Sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia o niewielkim metrażu jest naprawdę sporo. Warto kilka z nich zastosować w salonie w bloku. Po pierwsze, jasne kolory ścian. Stonowane, ciepłe barwy w połączeniu z klasyczną, ponadczasową bielą. Beże, szarości, cała przebogata paleta barw ziemi. Neutralna baza jest idealnym wstępem do nieco odważniejszych elementów w reszcie aranżacji. Takie rozwiązanie kolorystyczne warto przełamać kanapą, krzesłami czy komodą w odważnym, krzykliwym kolorze.
Dobierając meble unikajmy tych masywnych i bogato zdobionych. Wystrzegajmy się zabudowy po sam sufit, a także nadmiaru, który zawsze źle prezentuje się w niewielkim wnętrzu. Zabudujmy półkami przestrzeń pod parapetem lub nieustawną wnękę. W widocznym miejscu ustawmy minimalistyczną komodę lub smukłą szafkę na sprzęt RTV. Niewielkie wnętrza lubią się z prostotą i minimalizmem.
Jeśli duży pokój jest połączony z aneksem kuchennym warto przedłużyć linię, na której kładziemy płytki ścienne i wyjść z nią na ścianę dużego pokoju. Dzięki temu wnętrze wydłuży się, tworząc płynne i estetyczne przejście między pomieszczeniami. To samo dotyczy podłóg. Te powinny tworzyć jednolitą, współgrająca kolorystycznie powierzchnię. Płytki drewnopodobne w ciepłym odcieniu czy dobrej jakości panele odporne na specyficzne warunki panujące w kuchni to idealne rozwiązania.
Jeśli duży pokój łączy się z przedpokojem czy wspomnianym już aneksem kuchennym warto przemyśleć jakiś wspólny element, który pojawi się w obu pomieszczeniach. Pokrycie tą samą tapetą po jednej ze ścian w każdym pomieszczeniu, czy cegła, która zdobi ścianę w kuchni. Niech niewielki jej fragment pojawi się także w salonie.
/ REKLAMA /
Artykuł przeczytano 656 razy
Last modified: 31 sierpnia, 2022