środa, 19 czerwca 2024r.

Drogi nie zmienią właściciela

Autor: |

Główne ulice w Świdniku nadal pozostaną w ręku Starostwa Powiatowego. Władze powiatu odpowiedziały negatywnie na propozycję magistratu.

Aleje Armii Krajowej, Lotników Polskich, ulice Racławicka, gen. Maczka, Dworcowa – nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że te ulice należą do Starostwa Powiatowego, a nie Urzędu Miasta. To powiat odpowiada za ich sprzątanie, odśnieżanie oraz remonty.

Magistrat postanowił uporządkować kwestię dróg. Dlatego w październiku do starostwa trafiła propozycja przejęcia ich przez ratusz.
– Działamy z myślą o mieszkańcach. Świdniczanie skarżą się, że mają problemy z identyfikacją właścicieli konkretnej ulicy, a tym samym nie wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc lub interwencję, jeśli jest taka potrzeba – tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Pismo związane było również z pomocą, jaką miasto udzieliło powiatowi na kontynuację remontu Racławickiej (2,1 mln zł wsparcia). Władze ratusza tłumaczyły, że Świdnik ma więcej pieniędzy niż starostwo na kompleksowe zadbanie o główne arterie. Jednak przejęcia dróg, przynajmniej w tej chwili, nie będzie.

– Nie możemy teraz przekazać wspomnianych ulic ponieważ zostały wyremontowane przez powiat w ramach pozyskanych funduszy zewnętrznych i są objęte gwarancją – tłumaczy Łukasz Reszka, starosta świdnicki. Dodaje: – Po zakończeniu okresu trwałości projektów i gwarancyjnego będzie szansa na powrót do rozmów na temat przejęcia ulic przez miasto

Starosta dodaje, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, jedynie ul. Dworcowa kwalifikuje się do przekazania gminie. Droga może być też wybudowana wspólnie przez oba samorządy. Władze Świdnika zaproponowały również przejęcie powiatowych nieruchomości przy ul. Kusocińskiego. Nowe tereny miałyby służyć rozwojowi przedsiębiorczości albo celom publicznym, czyli miejskim inwestycjom.

– O działki przy ulicy Kusocińskiego pytają nas potencjalni inwestorzy. Zainteresowanie deweloperów świadczy o atrakcyjności tych gruntów. To również jedyne nieruchomości należące do powiatu. Dlatego nie możemy przekazać ich miastu w formie darowizny – dodaje Ł. Reszka.

rp

Artykuł przeczytano 1840 razy

Last modified: 8 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content