sobota, 24 lutego 2024r.

Droga do mieszkań

Autor: |

Budowa dwóch bloków z rządowego programu już trwa, mieszkańcy wprowadzą się do nich w połowie przyszłego roku. W tym samym czasie ruszyła również budowa drogi dojazdowej do nowego osiedla.

Pierwsza łopata na budowie przy ul. Gen. Roweckiego Grota została wbita w październiku ubiegłego roku. – Jesteśmy już na takim etapie, że rozpoczynamy fizyczne budowy. Natomiast przygotowanie samego programu nie było łatwe, bo musieliśmy go stworzyć od zera – mówił jesienią minionego roku Artur Soboń, ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju.

Budowa została zaplanowana na miejskiej działce. Władze Świdnika, jako jednego z pierwszych samorządów, postanowiły przystąpić do rządowego programu Mieszkanie Plus.

– Od razu wyraziliśmy zainteresowanie tym projektem – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – Oczywiście na terenie Świdnika powstają bloki budowane komercyjnie, mamy TBS Lokum, lokale socjalne, ale właśnie takich mieszkań dotąd brakowało.

W naszym mieście powstaną dwa budynki ze 108 mieszkaniami. Za projekt jest odpowiedzialny znany architekt Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Rządowe lokale mają być szansą dla tych, którzy nie mogą zaciągnąć kredytu. Natomiast wynajmując mieszkanie w ramach programu, będą mogli stać się jego właścicielem.

Zainteresowanie świdnicką inwestycją jest ogromne. – Mamy około siedmiu chętnych osób na jedno miejsce, mimo że formalnie nie prowadzimy jeszcze naboru – dodaje W. Jakson.

Przyszli najemcy mieszkań zostaną wybrani na podstawie specjalnie opracowanych kryteriów. Natomiast przedstawiciele rządu od razu zwracali uwagę, że nowe lokale są dedykowane osobom, które osiągają dochód, ale jest on niewystarczający do zaciągnięcia kredytu. Ostatecznie jednak kryteria opracują świdniccy urzędnicy, a zatwierdzą radni.

– W lutym nasi pracownicy zostaną przeszkoleni przez specjalistów z programu Mieszkanie Plus. Szkolenie będzie dotyczyło właśnie opracowywania kryteriów wyboru najemców tych lokali – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Zamiast płyt będzie asfalt

Do działki przy ul. Gen. Grota Roweckiego, miasto doprowadziło wszystkie media i wybudowało tymczasowy dojazd wyłożony betonowymi płytami. Docelowo ratusz zaplanował budowę drogi asfaltowej z chodnikami i oświetleniem. Inwestycja została zgłoszona do Funduszu Dróg Samorządowych i uzyskała dofinansowanie. Jeszcze pod koniec minionego roku został rozstrzygnięty przetarg na jej wykonanie. Budowa ulicy będzie kosztować nieco ponad 2 mln zł.

– Inwestycja już się rozpoczęła. Wykonawca wszedł na teren budowy i prowadzi pierwsze prace – mówi M. Dmowski.

Jego zadaniem jest budowa około półkilometrowego odcinka ulicy, a także chodników, oświetlenia i odwodnienia. Wykonawca ma czas na wywiązanie się ze wszystkich prac do 15 września tego roku.

 

 

 

Artykuł przeczytano 1274 razy

Last modified: 23 stycznia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »