sobota, 06 czerwca 2020r.

Dłuższy zasiłek opiekuńczy

Autor: |

Ponownie przedłużono termin wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ze świadczenia na opiekę nad dziećmi, których placówki oświatowe są zamknięte w związku z Covid-19, można korzystać do 3 maja.

– Nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które wydłuża okres dodatkowego zasiłku, obowiązuje z mocą od 27 kwietnia – mówi Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim. – Zgodnie z nim świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci, nie dłużej niż do 3 maja.

Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dostaną również ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu koronawirusa.

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują oświadczenie bezpośrednio do ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl.

ow

 

Artykuł przeczytano 192 razy

Last modified: 28 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?