czwartek, 28 października 2021r.

Dla przedsiębiorców

Autor: |

Dzięki branżowej tarczy antykryzysowej, właściciele firm mają prawo do zwolnień ze składek za okres od grudnia nawet do kwietnia. Termin na złożenie wniosku o umorzenie mija z końcem czerwca. Przedsiębiorcy mogą się również ubiegać o wypłatę tzw. postojowego.

– Zwolnienie ze składek przysługuje przedsiębiorcy, który zanotował spadek przychodu o co najmniej 40 procent i zgłosił się jako płatnik składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przed 1 listopada ubiegłego roku. Jeśli chce skorzystać z umorzenia, musi złożyć wniosek do ZUS maksymalnie do 30 czerwca. Firma, która ma obowiązek sama składać comiesięczne dokumenty rozliczeniowe, do wniosku musi dołączyć również te dokumenty za miesiące objęte zwolnieniem ze składek. Umorzenie dotyczy także składek już opłaconych. Można wtedy uzyskać ich zwrot – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej obejmuje ponad 60 różnych branż. Wśród nich są, między innymi, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy, gastronomia, fitness i  rozrywka. Rodzaj przeważającej działalności gospodarczej sprawdza się na podstawie bazy REGON z końca marca tego roku. Od rodzaju działalności zależy, z których miesięcy firma będzie zwolniona ze składek.

Przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się też o świadczenia postojowe w wysokości 2080 lub 1300 zł. Wnioski mogą składać w ZUS w czasie stanu epidemii, a także do trzech miesięcy po jego zakończeniu.

Dokumenty należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach pomocy znajdują się na stronie www.zus.pl.

ow

Artykuł przeczytano 450 razy

Last modified: 17 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?