czwartek, 28 października 2021r.

Czytanie inne niż zazwyczaj

Autor: |

Klasa 2a ze Szkoły Podstawowej nr 7 wzięła udział w nietypowej lekcji bibliotecznej, rozpoczynającej cykl zajęć dla uczniów prowadzonych przez Edytę Kisiel z Przedszkola nr 5. Podczas poniedziałkowego spotkania dzieci poznały „Smonię” autorstwa Moniki Hanulak.

– Od września 2020 roku nasza placówka tworzy z Przedszkolem nr 5 Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Zależało nam, by zacieśnić współpracę, stąd pomysł na lekcje biblioteczne prowadzone przez panią Edytę – wyjaśnia Anna Wiśniewska ze szkolnej biblioteki.

– Dzięki naszemu gościowi i jego podejściu do małych czytelników, my również mamy okazję wiele się nauczyć, poznać coś nowego. To doświadczenie na pewno zaprocentuje. Na razie zaplanowałyśmy cztery spotkania – dodaje Urszula Cygan.

Na poniedziałkowych zajęciach dzieci poznały historię „Smoni”. Zanim to jednak nastąpiło, prowadząca zaprosiła je do działań plastycznych. Na podstawie fragmentu przygotowanej przez nią ilustracji tworzyły własne jej dokończenie. W ten sposób powstały niepowtarzalne rysunki.

– Wszystkie książki, które omawiam z dziećmi, głównie przedszkolakami, są zupełnie inne niż tradycyjne lektury – tłumaczy pani Edyta. – Jest w nich przede wszystkim mniej tekstu, więc najmłodsi muszą pewnych rzeczy domyślać się sami. Dzięki temu rozwijamy ich pomysłowość i kreatywność, odwagę w wyrażaniu własnych myśli i poglądów. Przy projekcie współpracuję z dr Małgorzatą Centner-Guz z UMCS.

Książki za fotografię

Szkolna biblioteka wzięła udział w ogólnopolskim fotokonkursie „Kapelusz opowieści” i otrzymała jedną z dziesięciu równorzędnych nagród. W jej skład wchodzą książki „Kapelusz opowieści” i „Kociołek opowieści”.

– Bardzo lubimy wyzwania, więc chętnie podjęłyśmy się tego działania – mówi pani Urszula. – Do współpracy przy zrobienia zdjęcia zaprosiłyśmy klasę 2c z wychowawczynią Agatą Bondos-Cholewą. Dzieci miały okazję sprawdzić, że praca modela wcale nie jest łatwa, ale cierpliwie pozowały, podsuwały też swoje pomysły. Cieszy nas wygrana, chociaż największą nagrodą były uśmiechy drugoklasistów, kiedy poinformowałyśmy ich o wspólnym sukcesie. Na pamiątkę klasa otrzymała wydrukowaną fotografię, by mogła zawiesić ją w swojej sali. Książki, które dostaniemy, będziemy czytały z uczniami podczas bibliotecznych zajęć.

Uczniowie „Siódemki” mogą powoli przygotowywać się do kolejnego konkursu, ogłoszonego przez bibliotekę. Tym razem będą to trzy edycje „Kolekcjonera książek”. Oprócz tego, szkolna biblioteka przymierza się do pasowania pierwszoklasistów na czytelnika, prowadzi też Dyskusyjny Klub Książki.

aw

Artykuł przeczytano 2037 razy

Last modified: 12 października, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?