wtorek, 17 grudnia 2024r.

Czytanie dla pokoju

Autor: |

Jak co roku, październik upłynął pod hasłem „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. Tym razem hasłem przewodnim obchodów było „Czytanie dla pokoju”. W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5 nie zabrakło różnego rodzaju konkursów i działań zachęcających do sięgnięcia po lekturę.

– Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i  nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Zachęcałyśmy więc uczniów do odwiedzenia naszej biblioteki, wypożyczania książek, ale też udziału w akcjach – wyjaśniają Izabela Koczkodaj i Beata Pinkos z biblioteki SP nr 5.

Głośne czytanie z Piątką

Do udziału jako lektorów zaproszono Tomasza Szydło, dyrektora SP nr 5, Julię Pinkos, nauczycielkę P nr 5 oraz Aleksandrę Majewską, kierownika Filii nr 1 MPBP. Czytających dorosłych wspierały uczennice klasy 5a i 7b. Akcją objęci zostali uczniowie klas pierwszych, przedszkolaki i zerówkowicze. Po wysłuchaniu wierszy i opowiadań chętnie brali udział w krótkich konkursach oraz odpowiadali na pytania związane z przeczytanym tekstem.

Do wspólnego głośnego czytania włączyła się cała społeczność szkolna. Na przykład klasy 4b, 4d i 5b na języku angielskim czytały fragmenty książki „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych”, a klasa 8h na WF zapoznała się z trasami rowerowymi. Goście przebywający w SP nr 5 w ramach wymiany Erasmus+ zaprezentowali teksty szwedzkie, portugalskie, włoskie, chorwackie, tureckie, greckie i hiszpańskie. Uczniowie klas 8f i 8c spotkali się na wspólnym czytaniu Pana Tadeusza,  zaś świetliczaki poznały serię „Czytam Sobie”.

Czytanie na przerwie

Kolejnym działaniem było bicie rekordu w „Czytaniu na przerwie”. Uczniowie i nauczyciele czytali na korytarzu, w klasach, w bibliotece, świetlicy, gdzie utworzone zostały specjalne Strefy Czytania. Każdy mógł przynieść ze sobą swoją ulubioną książkę lub skorzystać ze zbiorów biblioteki. Akcja objęła także przedszkolaki, które ochoczo przeglądały książeczki i z uwagą słuchały czytanych  przez swoje panie bajek i opowieści. Uczennice Klubu Asystentów Biblioteki odwiedziły zaprzyjaźnione ze szkołą Przedszkole nr 7, gdzie czytały dzieciom wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z książki „Raj na Ziemi, czyli Rady nie od parady II”. Uczniowie klasy 4a wykonali wraz z nauczycielami biblioteki napis na chodniku przed budynkiem szkoły „Przerwa na czytanie SP5”. W tym dniu wszystkim towarzyszyły również hasła klasy 1c „Przerwa na czytanie lepsza niż drugie śniadanie” i „Klasa 2e wszędzie czytać chce”.

Do akcji przyłączyli się również uczniowie i nauczyciele przebywający na wymianie Erasmus+ w Turcji. Czytali „Pana Tadeusza” w bibliotece w Topkapi Palace (Pałacu Sułtańskim).

Urodziny Książkowego Misia

Jednym z punktów świętowania były również urodziny Książkowego Misia. Dzieci z zerówek przyniosły do biblioteki swoje książeczki z misiowymi bohaterami, o których chętnie opowiadały. Poznały również misie z lektur przygotowanych przez bibliotekarzy, wysłuchały fragmentu utworu Julii Volmert „Prezent dla ciebie. Opowieść o przyjaźni”, obejrzały bajkę o misiach Uszatku i Puchatku, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych np. prezenciki dla misia. Na zakończenie misiowych urodzin był słodki poczęstunek. Na pamiątkę wspólnej zabawy zerówkowicze otrzymali zakodowanego misia do pokolorowania.

Konkurs EkoOkładka

Uczniowie „Piątki” wiedzą, że podręczniki szkolne trzeba chronić, zwłaszcza jeśli mają służyć kolejnym rocznikom. W akcję ich okładania w materiały z recyklingu włączyła się niemal cała społeczność szkolna. Dzieci i młodzież wykazali się dużą pomysłowością, powstały prawdziwe dzieła sztuki , które przedłużą podręcznikom żywot.

Nagrodzeni: I miejsce – Martyna Chowicka 5e, II miejsce – Alicja Wróbel 4a, III miejsce – Lena Królak 4a. Wyróżnienie – Maja Komorowska 5e.

Uwolnij książkę

To akcja, której celem jest popularyzowanie czytania i przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania. W myśl tej idei do biblioteki szkolnej można do końca roku szkolnego przynosić książki z własnego zbioru. Taką pozostawioną lekturę będzie można zabrać ze sobą do domu, przeczytać, przynieść z powrotem i zabrać kolejną.

Jesienne drzewo czytelnicze

Akcja trwa do 25 listopada. Czytelnik  wypożycza i czyta wybrane przez siebie książki ze zbiorów szkolnej biblioteki. Za każdą przeczytaną pozycję otrzymuje jesienny liść z papieru, na którym wpisuje swoje imię, klasę oraz tytuł przeczytanej pozycji. Liść zostaje umieszczony na tablicy przy bibliotece szkolnej jako element drzewa czytelniczego. Dla siedmiu osób, które przeczytają największą liczbę książek, przewidziane są słodkie nagrody.

ow, fot. SP nr 5

« z 2 »

Artykuł przeczytano 1192 razy

Last modified: 15 listopada, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content