piątek, 23 lutego 2024r.

Czynsze w zawieszeniu

Autor: |

W połowie kwietnia radni miejscy przyjęli uchwały, które umożliwiły zwolnienie firm z podatku od nieruchomości i opłat za najem lub dzierżawę. Z kolei w minionym tygodniu rada powiatu zezwoliła na zwolnienie z czynszów w budynkach podlegających starostwu. W Świdniku dotyczy to głównie przychodni przy al. Lotników Polskich.

Miejska pomoc została skierowana do mikroprzedsiębiorstw, czyli zatrudniających do 10 osób, oraz osiągających do 2 mln euro rocznego obrotu.

– W Świdniku to bardzo duża grupa podmiotów – tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Wartość przyznanych ulg dla przedsiębiorców została wstępnie wyliczona na milion złotych. Około 700 tys. zł to zwolnienia z podatku od nieruchomości, czyli od gruntów, budynków, budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zwolnienie można uzyskać na 3 kolejne miesiące tego roku.

Na blisko 300 tys. zł została wyliczona wartość możliwych zwolnień z najem i dzierżaw miejskich lokali i gruntów. W tym przypadku przedsiębiorca może również uzyskać ulgę na 3 miesiące (od kwietnia do czerwca). Warunkiem przyznania zwolnień jest złożenie w Urzędzie Miasta wypełnionych wniosków. Dla przedsiębiorców uruchomiono specjalny numer telefonu (81 751 76 09) i e-mail (tarcza@e-swidnik.pl).

W minionym tygodniu również radni powiatowi zajmowali się pomocą dla przedsiębiorców dotkniętych epidemią koronawirusa. Podjęli decyzję o możliwości odstąpienia od opłat za czynsze w budynkach podległych starostwu. Ulgi będą przyznawane na wniosek zainteresowanej firmy i mogą objąć trzy miesiące: maj, czerwiec i lipiec. W przypadku Świdnika w grę wchodzi w zasadzie jeden budynek, czyli przychodnia znajdująca się przy al. Lotników Polskich 22.
kal

Artykuł przeczytano 2182 razy

Last modified: 3 maja, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »