poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Czym ocieplić dom na lata? Najskuteczniejsze metody termoizolacji

Autor: |

Styropian oraz wełna mineralna to dwa najpopularniejsze materiały służące do ocieplania domu. Jednak warto zaznaczyć, że nie są to jedyne możliwości. Na rynku dostępne są także inne, równie efektywne sposoby ocieplenia budynków, które prezentujemy i opisujemy w naszym artykule.
Styropian 

Jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych jest styropian. Materiał ten jest dostępny w relatywnie niskich cenach. Poszczególne płyty styropianowe różnią się od siebie współczynnikiem przewodzenia ciepła – im jest on niższy, tym produkt zapewnia lepsze ocieplenie. 

Ciekawą możliwością są płyty szarego styropianu. Zawierają one domieszkę materiałów uszlachetniających, dzięki dzięki czemu charakteryzują się lepszymi parametrami izolacyjnymi. 

Wełna mineralna 

Kolejną propozycją jest wełna mineralna. Materiał ten jest nieco droższy, ale charakteryzuje się lepszymi parametrami. Jest w pełni odporny na działanie wysokich temperatur, a także dobrze przepuszcza parę wodą. Ma też dobre parametry akustyczne. 

Ze względu na swoją charakterystyczną budowę jest ona dużo trudniejsza w montażu, dlatego dodatkowo trzeba doliczyć koszty robocizny. 

Aerożel

Bardziej nowoczesną metodą jest zastosowanie aerożelu. Produkt ten ma formę żelu, który po utwardzeniu ma postać mat lub granulatu. Aerożel jest bardzo lekki i porowaty, a przy tym wytrzymały na proces ściskania. 

Charakteryzuje się on także bardzo dobrym współczynnikiem ciepła, a także izolacją akustyczną. Trzeba się jednak liczyć z dość wysoką ceną takiej metody. 

Polistyren ekstrudowany 

Polistyren ekstrudowany zwany styrodurem to bardzo interesujący i jeden z najcieplejszych materiałów do izolacji budynku. Jego produkcja polega na wyciskaniu i rozprężaniu pianki, dzięki czemu jego budowa jest jednorodna. Styrodur jest bardzo twardy i odporny na ściskanie. Jego dużą zaletą jest także to, że nie podtrzymuje on ognia, a jedynie topi się pod wpływem wysokich temperatur.

Płyty PIR

PIR czyli nowoczesna wersja poliuretanu. Materiał ten dostępny jest w formie dużych płyt o grubości od 5 do 14 cm. Jest on odporny zarówno na wilgoć jak i na różne rozpuszczalniki organiczne. 

PIR najczęściej wykorzystuje się do ocieplania dachu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby izolować nim także zewnętrzne ściany. 

Sztywna piana fenolowa 

Stosunkowo mało popularnym materiałem są płyty wykonane ze specjalnej piany fenolowej. Są one pokryte z jednej i drugiej strony specjalnym szklanym welonem, dzięki czemu ich izolacyjność termiczna jest bardzo wysoka. Dodatkowo są one odporne na działanie ognia, a także wytrzymałe. Już 10 cm warstwa tego materiału może zastąpić 20 cm styropianu lub wełny mineralnej. 

Wdmuchiwanie celulozy – izolacja na lata

Właściwa izolacja budynku to bardzo ważna sprawa. Dzięki niej wzrasta komfort użytkowania budynku. Ocieplanie celulozą metodą wdmuchiwania to jedna z bardziej godnych do polecenia metod termoizolacji. 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że celuloza powstaje w wyniku recyklingu. Materiał ten jest w pełni ognioodporny, dzięki impregnacji włókien przy pomocy specjalnego środka solnego. Izolacja celulozowa jest o wiele bardziej skuteczniejsza  i szczelna niż klasyczna wełna mineralna. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest celuloza na poddasze, ponieważ można mieć pewność, że nie przepuści żadnych podmuchów wietrznych. Wiele ciekawych informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://ocieplanieceluloza.pl/, firma GAŁ-BUD od lat świadczy usługi remontowo-budowlane i posiada szerokie doświadczenie przy pracy na nawet najbardziej wymagających realizacjach.

/REKLAMA/

Artykuł przeczytano 226 razy

Last modified: 17 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »