piątek, 11 października 2024r.

Czy wózki inwalidzkie są refundowane przez NFZ?

Autor: |

W naszym życiu czyha na nas niestety wiele trudnych i przykrych momentów. Niewątpliwie taką chwilą jest np. choroba nasza bądź bliskich. Być może właśnie stoisz przed wyborem wózka inwalidzkiego i trafiłeś tutaj wyszukując informacji na ten temat. Dowiesz się z niego między innymi, ile może kosztować taki sprzęt i jakie są jego rodzaje. Ponadto, przeczytasz o możliwości skorzystania z refundacji NFZ i poznasz warunki, jakie musisz spełnić, aby środki za zakup np. wózka inwalidzkiego wróciły na Twoje konto.

Jaki jest koszt wózków inwalidzkich, czy są one drogie?

Koszt zakupu wózka inwalidzkiego to niestety dość spory wydatek dla większości osób, które go potrzebują. Minimalny przedział cen zaczyna się od około ośmiuset złotych, jednakże te droższe modele mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Wielu osób poszukujących wózków inwalidzkich decyduje się na te z przedziału 2000-3000 zł. Jak sam widzisz, rozbieżności w cenach tych sprzętów medycznych są dość spore i warto porównać oferty poszczególnych sklepów z asortymentem ortopedyczno-rehabilitacyjnym.

Wózek inwalidzki – na co trzeba zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Wózki inwalidzkie dostępne w sklepie medycznym Musi-Med to sprzęt, który będzie służył osobie chorej zazwyczaj przez dłuższy czas. Warto zatem wybierając go szczegółowo zapoznać się z opcjami, jakie przedstawia rynek asortymentu medycznego. A jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim, chodzi o komfort chorych, którzy powinni dochodzić do zdrowia przy możliwie jak największych udogodnieniach. Pamiętaj, że wózek inwalidzki będzie towarzyszyć niepełnosprawnym praktycznie przez cały czas. Zadbaj zatem o ich możliwie jak najlepsze samopoczucie.

Wybierając wózek inwalidzki koniecznie dowiedz się, z czego jest on wykonany. Można wyróżnić stalowe oraz aluminiowe. Jeśli niepełnosprawność będzie towarzyszyć Ci dłuższy czas, a chcesz być w miarę samodzielny, wybierz wózek inwalidzki zrobiony z aluminium. Ze względu na to, że jest on lżejszy oraz łatwiejszy w transporcie, zapewnia on większą mobilność. Wózki inwalidzkie zrobione ze stali są znacznie cięższe i trudniej je przewieźć, jest to zatem bardziej problematyczne, niż w przypadku aluminiowych.

Wózki inwalidzkie sterowane ręcznie czy elektronicznie – jakie wybrać przy niepełnosprawności?

Z uwagi na sposób napędzania wózków inwalidzkich, wyróżniamy elektroniczne oraz sprzęt napędzane ręcznie. Te pierwsze przeznaczone są zazwyczaj dla osób, które niestety nie mają siły w mięśniach rąk i niestety nie są zdolni samodzielnie się poruszać. Przy wyborze ręcznego wózka inwalidzkiego koniecznie sprawdź, czy siedzisko jest dostatecznie wygodne. Zwróć także uwagę, jakie posiada funkcje regulacyjne elementów składowych sprzętu, aby móc je dostosować do podniesienia swojego komfortu. 

Dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego – czy można dostać z NFZ zwrot poniesionych kosztów?

W życiu każdego z nas niestety może dojść do przykrego wypadku z udziałem naszym bądź naszych bliskich. W trudnej sytuacji trzeba jednak zachować zimną krew i zadbać o zdrowie poszkodowanego w możliwie najlepszy sposób. Pamiętaj, że jeśli pracujesz w Polsce, Twój pracodawca zobowiązany jest do opłacania składek zdrowotnych i społecznych. Dzięki temu, możesz skorzystać z pomocy NFZ. Oprócz koniecznych wizyt lekarskich i badań specjalistycznych, refunduje on ubezpieczonym także sprzęt medyczny, który pomaga w dojściu do zdrowia.

Refundacja NFZ – jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na sprzęt medyczny od państwa?

Aby otrzymać refundację sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego z NFZ trzeba, jak już wiesz, być ubezpieczonym w Polsce. Ponadto, należy spełnić wymogi formalne, jakim jest np. posiadanie skierowania od lekarza specjalisty oraz wypisanego przez niego zlecenia. Dokumenty te uprawniają Cię, aby nabyć np. wózek inwalidzki i potem ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Możesz otrzymać częściową bądź pełną refundację NFZ. Jest to zależne od ceny wózka oraz jego rodzaju (np. wózki ręczne mają inną kwotę zwrotną, niż elektryczne).

Reklama

Artykuł przeczytano 1434 razy

Last modified: 23 lutego, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content