czwartek, 02 grudnia 2021r.

Czternastki w portfelach emerytów

Autor: |

Prawie 34 tys. emerytów i rencistów z województwa lubelskiego dostało już tzw. czternastki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Do końca tygodnia dodatkowe świadczenie trafi do 87 tys. kolejnych osób w regionie.

Tzw. czternastka to dodatkowe roczne świadczenie dla tych, którzy 31 października pobierali długoterminowe świadczenia, np. emeryturę lub rentę z ZUS. Zakład wypłaca je z urzędu, co znaczy, że nie trzeba wypełniać żadnych wniosków. Kwota czternastki dodawana jest do przelewu czy przekazu pocztowego z listopadową emeryturą lub rentą.

– Część klientów otrzymała świadczenie pod koniec października. Chodzi o osoby, których termin płatności emerytury lub renty przypadał 1 listopada.  Kolejne osoby mogą spodziewać się czternastek w tym tygodniu. Mowa tu o klientach, którzy mają termin płatności świadczeń z ZUS 5. i 6. dnia miesiąca – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w wojewodowie lubelskim.

Pełna kwota czternastki to 1250,88 zł brutto. Dostają ją osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby z wyższymi świadczeniami mogą liczyć na czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, dlatego bonusowej wypłaty nie otrzymują osoby, których podstawowe świadczenie wynosi 4150,88 zł brutto lub więcej. Prawa do czternastki nie mają także osoby, które na 31 października miały zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia.

ow

Artykuł przeczytano 130 razy

Last modified: 3 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?