czwartek, 28 października 2021r.

Czternastka bez wniosku

Autor: |

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty tzw. czternastek. Emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. Dodatkowe roczne świadczenie ZUS wypłaci z urzędu.

– Czternastka trafi do naszych klientów wraz z wypłatami listopadowych emerytur i rent. W jednym przelewie lub przekazie pocztowym będzie suma obu świadczeń. Otrzymają ją osoby, które na 31 października tego roku będą miały prawo do wypłaty m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy tzw. świadczenia „Mama4+” – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nie dla każdego tyle samo

Czternastka co do zasady wyniesie 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli emerytura wynosi 3000 zł, to czternastka będzie pomniejszona o 100 zł (czyli wyniesie 1150,88 zł brutto). Czternastki nie dostaną te osoby, które na 31 października będą mieć zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Z czternastki na ogólnych zasadach potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Nie podlega za to egzekucjom, więc nie będzie mógł jej zająć komornik. Zostanie wypłacona automatycznie, więc świadczeniobiorcy nie muszą składać do ZUS żadnych wniosków.

ow

Artykuł przeczytano 128 razy

Last modified: 10 września, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?