wtorek, 17 grudnia 2024r.

Cześć i chwała Bohaterom!

Autor: |

Bez przemówień i w ciszy, którą tylko na kilka chwil przerwał odśpiewany wspólnie „Mazurek Dąbrowskiego” odbył się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W związku z aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie, świdniczanie zdecydowali się na symboliczne uczczenie pamięci żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

W obchodach wzięli udział: Burmistrz Miasta Świdnik, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Rady Miasta, spółek miejskich, instytucji kulturalnych, szkół, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” S.A., grupa Świdniccy Patrioci, a także mieszkańcy naszego miasta. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i zapalili znicze.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na fasadzie budynku Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej wyświetlono też symbol pamięci. Zwieńczeniem dzisiejszych wydarzeń była msza święta w intencji żołnierzy drugiej konspiracji, która została odprawiona w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

Organizatorami głównych obchodów byli: Urząd Miasta Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury oraz Strefa Historii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Waldemar Jakson.

Wyklęci na wystawie

Od 28 lutego do 11 marca w Galerii Venus można oglądać wystawę zatytułowaną „Wyklęci – biografia Witolda Pileckiego”. Z kolei w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej od 1 do 8 marca dostępna jest wystawa „Niezłomni ze Świdnika”.

Szkoły pamiętają

O Żołnierzach Wyklętych pamiętają również świdnickie placówki oświatowe. 16 marca w Szkole Podstawowej nr 3 zaplanowano apel oraz wystawę portretów żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Z kolei 22 marca odbędzie się lekcja, którą poprowadzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Zajęcia poświęcone Wyklętym będą prowadzone także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Licealiści dowiedzą się, jak przebiegał proces przejmowania władzy przez komunistów w Polsce i na czym polegała działalność opozycji legalnej oraz podziemia antykomunistycznego. Z kolei uczniowie szkoły podstawowej będą charakteryzować postawy Polaków wobec władz komunistycznych.

Chętni wezmą też udział w X edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Żołnierze Wyklęci – Niepokonani”, organizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Świdniku.

Artykuł przeczytano 2282 razy

Last modified: 1 marca, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content