czwartek, 07 grudnia 2023r.

Czas na mieszkaniowy boom

Autor: |

Hałda ziemi, porośnięta krzakami. Tak jeszcze kilka lat temu wyglądał teren w środku osiedla Brzeziny II. Już niedługo zielona działka zmieni swoje przeznaczenie. Przedstawiciele ratusza planują sprzedać ją na cele mieszkaniowe. Wcześniej, bo najprawdopodobniej w połowie marca, zostanie sfinalizowany przetarg na dwie działki przy ul. Gen. S. „Grota” Roweckiego. W tym miejscu również mają powstać bloki. Ratusz ma też nowe plany dotyczące dawnego budynku Urzędu Miasta przy ul. Wyszyńskiego.

– Świdnik ma jeden z najwyższych w województwie wskaźników rozwoju budownictwa mieszkaniowego – mówi Karol Łukasik z Urzędu Miasta. – Przewyższa on stanowczo pod tym względem miasta o podobnej wielkości, jest zbliżony do obowiązującego w Lublinie.
Wszystko wskazuje na to, że w Świdniku powstaną kolejne bloki. Ratusz właśnie sprzedaje dwie działki na os. Wschód i szykuje się do poszukiwania właściciela dla terenu w środku osiedla Brzeziny II.

Świdnik rusza na Wschód
Kilka dni temu odbył się przetarg na działki położone w sąsiedztwie al. Armii Krajowej. Zostały one wydzielone z 7,5 ha terenu, który kilka lat temu ratusz odkupił od koncernu Coca – Cola. Obszar budowlany jest podzielony na osiem około 0,5 hektarowych działek. Na sprzedaż wystawiono dwie, położone przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” nr: 16, 18, 20 i 22. Ich ceny wywoławcze przekraczały 950 tys. zł za każdą. Do tej kwoty trzeba doliczyć podatek VAT. Obie były już raz wystawiane w przetargu, ale wówczas nie było chętnych. Tym razem do ratusza wpłynęły dwie oferty.
– Obie pochodzą od lubelskiego dewelopera. Zaproponowana przez niego cena jest wyższa niż wywoławcza – informuje Magdalena Kurowska z wydziału mienia komunalnego w UM.
Zainteresowany przedsiębiorca zaoferował za każdą z działek po 1,1 mln zł.
– Trwa procedura oceny złożonych ofert. Zakończy się najprawdopodobniej w połowie marca. Jeśli okaże się, że mamy komplet dokumentów, wówczas będzie mogło dojść do podpisania umowy. Pieniądze muszą wpłynąć na konto urzędu przed zawarciem aktu notarialnego – mówi M. Kurowska.
W sąsiedztwie sprzedawanych działek, powstaną również dwa bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Niedaleko swoje budynki stawia też Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Była górka, będą bloki
Okazuje się, że to dopiero początek boomu mieszkaniowego w Świdniku. Miasto szykuje się również do sprzedaży bardzo atrakcyjnej działki położonej w centrum osiedla Brzeziny II. Mowa o byłej już „górce saneczkowej”, która zajmowała teren między kościołem pw. Św. Kingi a osiedlem TBS. Hałda ziemi, kilka lat temu, została usunięta i posłużyła jako budulec pod przyszłe lotnisko pasażerskie. Teraz uprzątnięty teren zajmą najprawdopodobniej bloki.
– Działka została wstępnie wyceniona na około 3,8 mln zł. To bardzo atrakcyjny teren w środku istniejącego osiedla. Liczymy, że przetarg na jego sprzedaż spotka się z dużym zainteresowaniem – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. Teren o powierzchni ok. 1,7 ha może zostać przeznaczony pod usługi nieuciążliwe lub zabudowę mieszkaniową.

Co z byłym ratuszem?
Na działkach budowlanych nie kończy się lista miejskich nieruchomości dla których są, bądź będą, poszukiwani nowi właściciele. Przedstawiciele urzędu planują również, po raz kolejny, wystawienie na sprzedaż gmachu dawnego ratusza, zlokalizowanego przy ul. Wyszyńskiego. Dotychczasowe próby jego zbycia, nie przyniosły rezultatu.
– Niestety, jak pokazały nam poprzednie przetargi, nieruchomość, choć położona w centrum miasta, nie była atrakcyjna dla przedsiębiorców. Zapewne jednym z powodów jest jej współwłasność z bankiem. Drugim problemem była jej powierzchnia, która uniemożliwiała rozbudowę istniejącego gmachu – tłumaczy E. Jankowska. – Dlatego postanowiliśmy o sprzedaży jej wraz z działką, położoną z tyłu budynku, na której w tej chwili mieści się parking. Liczymy, że dzięki temu, łatwiej znajdziemy dla niej właściciela.
Takie rozwiązanie spowoduje rozpoczęcie całej procedury na nowo. Na początku nieruchomość musi zostać jeszcze raz wyceniona. Dopiero po oszacowaniu jej wartości zostanie wystawiona na sprzedaż.

Artykuł przeczytano 1719 razy

Last modified: 1 marca, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »