poniedziałek, 20 maja 2024r.

Być kierowcą w Świdniku… czyli o czym pamiętać na drodze, żeby jeździć bezpiecznie i bez zbędnych kosztów

Autor: |

Świdnik to miasto, w którym wiele osób porusza się po drogach własnymi samochodami. To jednak jednocześnie obszar, w którym często dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń mających przykre konsekwencje dla kierowców i innych uczestników ruchu. Co zrobić, aby jeździć jak najbezpieczniej i ograniczyć ryzyko niespodziewanych wydatków?

5 rzeczy, które powinien wiedzieć kierowca — dla bezpieczeństwa i uniknięcia zbędnych kosztów

Jazda samochodem wiąże się z dużą odpowiedzialnością po stronie kierowcy. Wynika ona przede wszystkim z tego, że samochód dużo waży i rozwija sporą prędkość, a tym samym może spowodować olbrzymie zagrożenie na drodze. O czym warto pamiętać dla bezpieczeństwa? Co zrobić, aby uniknąć zbędnych kosztów, będąc kierowcą?

1. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale możesz kupić je taniej 

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu. Jej zakres jest taki sam, niezależnie od tego, na ofertę jakiego TU (towarzystwa ubezpieczeniowego) się zdecydujesz. W związku z tym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnej opcji, jest cena.

Wpływa na nią wiele rzeczy, w tym polityka konkretnej firmy, a także parametry samochodu. Pojemność silnika a cena OC: jak parametry techniczne auta wpływają na koszty związane z jego utrzymaniem? Okazuje się, że znacząco. Im większa pojemność, tym lepsze możliwości na drodze, a tym samym potencjalnie większe ryzyko szkód. To dlatego ubezpieczyciele zabezpieczają swoje interesy i oferują droższe polisy właścicielom pojazdów z silnikami o stosunkowo dużej pojemności.

2. Ubezpieczenie AC pozwoli Ci uniknąć kosztów powstałych np. w wyniku kradzieży pojazdu

Kierowcy nie mają łatwo. Rosnące ceny paliwa, zmieniające się przepisy ruchu drogowego, planowane ograniczenia związane z możliwością korzystania z pojazdów o określonych parametrach — to tylko kilka rzeczy, z którymi muszą się zmagać. Do tego dochodzą również inne problematyczne kwestie, które mogę generować stres i koszty — w tym np. kradzież czy uszkodzenie auta w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych.

Czy da się przed nimi chronić? Niekiedy nawet mimo zachowania ostrożności nie jest to możliwe. Właśnie na wypadek takich zdarzeń warto mieć AC. Dzięki niemu otrzymasz rekompensatę finansową np. za kradzież samochodu czy straty powstałe w wyniku aktów wandalizmu.

3. Parkowanie w dozwolonych miejscach w Świdniku pozwoli Ci uniknąć mandatu i punktów karnych

Możesz oszczędzić nie tylko w ten sposób, że wybierzesz dla siebie najtańszą polisę OC oraz ubezpieczysz się od kosztów związanych z niespodziewanymi wydatkami dotyczącymi pojazdu. Możesz również zadbać o swoje interesy, pamiętając o tym, co grozi za parkowanie w niedozwolonym miejscu. Okazuje się bowiem, że stosowanie takiej praktyki może być związane z mandatem w wysokości nawet kilkuset złotych i 5 punktami karnymi.

Jak tego uniknąć? Warto parkować w miejscach, które znasz i które są w jasny sposób oznaczone. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zostawiając samochód w konkretnym punkcie, nie ryzykujesz otrzymaniem kary finansowej. Korzystaj z darmowych lub tanich parkingów, które są często dostępne np. w galeriach handlowych czy wokół dyskontów i stanowią dobre miejsce wypadowe np. do zakupów w innych sklepach.

4. Regularne kontrolowanie stanu technicznego pojazdu stanowi ochronę przed szkodami i kosztami

Sprawny technicznie pojazd nie daje gwarancji, że nie dojdzie do jego awarii na drodze. Ograniczy jednak jej ryzyko. Jest to bardzo ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu, ale nie tylko. Zepsute auto to także stres i koszty związane m.in. z koniecznością odholowania pojazdu do mechanika czy pod Twój dom. Cena takiej usługi w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Regularne kontrolowanie stanu auta pozwoli uniknąć nagłych i poważnych awarii na drodze. Umożliwi wczesne wykrycie usterek i dokonanie napraw tańszych, o mniejszym zakresie i szybszych niż w przypadku dużej awarii.

5. Bezpieczna i tania jazda wymaga stosowania zasady ograniczonego zaufania w połączeniu ze znajomością przepisów ruchu drogowego

Na drodze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Ty możesz jeździć zgodnie z przepisami ruchu drogowego, zachowywać się rozsądnie i unikać brawury. Niestety ktoś inny będzie działał odwrotnie. Pamiętaj o tym, bo nie każdy kierowca ma dobre zamiary i prowadzi w racjonalny sposób. Ograniczone zaufanie i ostrożność zwiększą szansę na to, że po wystąpieniu niespodziewanych zdarzeń będziesz mógł zachować kontrolę nad samochodem.

Pamiętaj też o obowiązku znajomości przepisów ruchu drogowego, nie tylko z kursów na prawo jazdy, lecz też aktualnych. Stale zachodzą w nich bowiem zmiany, z którymi warto się zapoznawać. Kluczowa dla kierowcy jest także znajomość jego obowiązków, w tym także odpowiedzi na pytania: ile wyniesie kara za brak OC? Dlaczego ważne są przeglądy techniczne i kiedy je wykonywać? Dzięki temu będziesz wiedział, jakie konsekwencje grożą za niedopełnienie obowiązków.

Bezpieczna jazda z ograniczonym ryzykiem dotyczącym ponoszenia dodatkowych kosztów jest możliwa. Wystarczy zadbać o odpowiednią polisę, dopełnienie obowiązków kierowcy i znajomość przepisów ruchu drogowego oraz zasad związanych z bezpiecznym poruszaniem się samochodem.

 

/REKLAMA/

Artykuł przeczytano 762 razy

Last modified: 16 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content