poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

By nie odeszli w zapomnienie

Autor: |

Przed pasjonatami historii kolejna okazja do poznania dziejów naszego regionu. 23 października odbędzie się bowiem VI edycja Marszu Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, poświęcona ostatniemu partyzantowi RP i innym żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Data marszu jest nieprzypadkowa. Wydarzenie organizowane jest zawsze w okolicach 21 października. W ten właśnie dzień, w 1963 roku, po 24 latach zbrojnej konspiracji, Józef Franczak, zginął w zasadzce przygotowanej przez Służbę Bezpieczeństwa. Uczestnicy marszu odwiedzą miejsce, gdzie poległ.

– Nasze spotkania to jednak nie tylko przybliżanie losów „Lalusia” i Żołnierzy Wyklętych. Chcemy również promować aktywne formy wypoczynku i ochronę środowiska. Trasa, ze Świdnika, przez Majdan Kozic Górnych, do Piask, liczy ok. 30 km. W dużej mierze wiedzie leśnymi i polnymi ścieżkami. Będziemy szli w tempie turystycznym, z przerwami na odpoczynek – mówi Michał Kamela ze Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, komendant świdnickiego marszu.

Wypełnioną kartę zgłoszenia, która dostępna jest na facebookowym profilu stowarzyszenia, należy przesłać do 30 września, pod adres organizatora: Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, ul. Kosynierów 15/67, 21-040 Świdnik lub w wersji elektronicznej, na mail: marszszlakiemlalusia@gmail.com. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców.

Organizator uprzedza, że prezentowany poniżej program marszu może ulec zmianie.

aw

Harmonogram:
godz. 7.00 – Msza Św. w intencji Józefa Franczaka „Lalusia” i innych żołnierzy II konspiracji
godz. 7.30 – Zbiórka uczestników Marszu przy kościele NMP Matki Kościoła
godz. 8.00 – Wymarsz na trasę
godz.  09.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku w Lesie Krępieckim
godz. 11.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu zamordowania J. Franczaka w Majdanie Kozic Górnych
godz. 12.00 – Przerwa na poczęstunek
godz. 16. 00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie i przy pomniku J. Franczaka w Piaskach
godz. 16.30 – Meta Marszu i poczęstunek, wręczenie uczestnikom odznak za trzykrotny udział, wręczenie pamiątkowych medali tym, którzy po raz piąty uczestniczyli w Marszu
godz. 19.00 – Zakończenie VI Marszu Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”

Artykuł przeczytano 700 razy

Last modified: 25 września, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »