piątek, 01 marca 2024r.

Budżet Obywatelski – ruszamy z promocją

Autor: |

Wkraczamy w kolejny etap konstruowania Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Od dzisiaj jest nim promocja projektów zakwalifikowanych do głosowania. Potrwa ona do 18 września. Następnego dnia rozpocznie się głosowanie, które zakończy się 4 października. Jego wyniki i listę projektów wybranych do realizacji poznamy do 13 października.

W sumie do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 49 projektów. 12 z nich nie zostało dopuszczonych z powodu uchybień formalnych bądź merytorycznych. Najczęściej z powodu braku możliwości określenia ich jako mieszczące się w zadaniach własnych gminy. Niektóre proponowano przeprowadzić na terenach nienależących do miasta. W propozycjach znalazło się również jedno przedsięwzięcie, które jest już realizowane. 3 pomysły zostały wycofane przez autora. A zatem  głosowaniu zostaną poddane 34 projekty.

Gra toczy się o 1 mln zł do podziału. Teraz już tylko  od świdniczan zależy, które z projektów zostaną wpisane do budżetu na rok 2023 i doczekają się realizacji.  Regulamin Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego przewidywał dla projektów dwa progi pieniężnie. Dla tak zwanych projektów twardych, czyli inwestycyjnych, wartość do 200 000 zł, oraz  do 70 000 zł dla dowolnego typu projektów.

Wszystkie projekty, zakwalifikowane i niezakwalifikowane oraz wycofane przez autorów, wraz z opisami i przyczynami braku kwalifikacji znajdziemy na stronie Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

1.„Mały świat VI”.

Projekt specjalistyczny, którego celem jest zapewnienie wsparcia najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, przejawiającym różnego rodzaju problemy utrudniające codzienne funkcjonowanie, w szczególności dotkniętym zaburzeniami mowy. Jego realizacja zapewni dostęp do indywidualnej lub grupowej terapii logopedycznej i/lub pedagogicznej, pozytywnie wpływając na rozwój dzieci, szczególnie w zakresie mowy. Lokalizacja – Projekt będzie realizowany na terenie Gminy Miejskiej Świdnik. Koszt – 70 000 zł.

2. III Świdnicka Noc Kultury.

Jest kontynuacją projektu realizowanego z udziałem środków Budżetu Obywatelskiego 2021 i 2022. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny. Miasto, na jedną noc, zamienia się w kulturalną scenę. Podczas „najdłuższej kulturalnej nocy”, w całym mieście odbywają się koncerty, spektakle, spotkania, wystawy, happeningi, akcje performatywne, kino plenerowe, silent disco, potańcówki, zajęcia dla seniorów. Lokalizacja – MOK Świdnik, Galeria Venus – Strefa Historii i parking podziemny, Plac Konstytucji 3 maja, Muszla Koncertowa CUS, Park Avia, LOF Wyspa, Zaułek Poetów, Skwer Zyty Gilowskiej, Błonie przy UM, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Koszt – 70 000 zł.

3. Ale wkoło jest wesoło”- niedzielne pikniki rodzinne.

Organizacja wydarzeń familijnych na terenie miasta Świdnik, które pozwolą mieszkańcom na relaks w piknikowej atmosferze z rodziną i sąsiadami . Łącznie zostaną zorganizowane 3 pikniki. Na scenie odbędą się koncerty promujące różne państwa oraz przedstawienia i animacje dla dzieci. Projekt przewiduje wyświetlanie slajdów związanych z danym krajem na dużym ekranie oraz prelekcje podróżnika. Lokalizacja – teren miasta Świdnik. Koszt – 70 000 zł.

4. Książka w ruchu – książkomat i wrzutomat.

Projekt zakłada zakup i ustawienie zewnętrznego wrzutomatu oraz zewnętrznego książkomatu do zwrotu i odbioru zamówionych książek. Urządzenia będą dostępne całą dobę, 24/7. Zasada działania przypomina działanie paczkomatu. Urządzenia pozwalają samodzielnie, w prosty i wygodny sposób wypożyczyć lub oddać książki o dowolnej porze dnia i nocy. Urządzenia będą stanowić udogodnienie dla wszystkich osób, które nie mogą skorzystać z biblioteki w godzinach otwarcia. Lokalizacja – Zaułek Poetów i teren miejski przy ul. Piłsudskiego 6a. Koszt – 69 000 zł.

5. Sterylizacja, kastracja i czipowanie psów i kotów właścicielskich.

Program zakłada darmową sterylizację, kastracje i czipowanie psów i kotów z terenu miasta Świdnik. Pozwala to wspomóc właścicieli zwierząt w opiece weterynaryjnej w tym zakresie. Program ma na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt. Lokalizacja – Świdnik. Koszt – 43 500 zł.

6. EkoSłupki sygnalizujące jakość powietrza.

Świecące EkoSłupki LED na bieżąco informują mieszkańców, jakim powietrzem oddychają, dokonują pomiaru zanieczyszczeń powietrza i za pomocą koloru światła oraz aplikacji sygnalizują jego jakość. Mają ostrzegać przed podejmowaniem aktywności przy zanieczyszczonym powietrzu i zachęcać do ruchu, gdy jest ono czyste. Aparatura wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe i sensorowe. Lokalizacja -teren użyteczności publicznej przy: Szkole Podstawowej Nr 3 (przy obu budynkach), Nr 4 i 7; przedszkoli Nr 2,3,4,5 i 6 oraz żłobku miejskim przy ul. Kopera. Koszt – 120 000 zł.

7. „Śladami Janosika, czyli góralskie zbójowanie ze śpiewem i tańcem” – organizacja ferii zimowych dla dzieci w górach.

Przedmiotem projektu jest zorganizowanie bezpiecznego i aktywnego wypoczynku dla dzieci w wieku 10 – 14 lat w czasie ferii zimowych w formie wyjazdu w góry. Proponowane przez nas zajęcia mają na celu integrację, edukację i aktywność ruchową poprzez wyprawy w góry – szlakiem Janosika i innych zbójników, poznanie góralskich legend o zwyczajach i ich życiu – opowiadanych przez bajarzy oraz śpiewy i tańce góralskie przy ognisku, zabawy na śniegu. Program obejmuje również wyjazd na Słowację i do liptowskiego Mikulasza gdzie został stracony Janosik oraz do starego smokowca na górę Hrebienok gdzie obejrzymy słynne słowackie rzeźby z lodu – Tatry Ice Master. Planujemy także kulig. Lokalizacja – góry Tatry. Koszt – 60 000 zł.

8. Artystycznie, zdrowo i sportowo – aktywnie spędzamy czas wolny.

Świadomość mieszkańców, że aktywne spędzanie wolnego czasu ma wpływ na jakość naszego życia jest coraz większa, szczególnie mając na uwadze czas pandemii. Zajęcia artystyczne, sportowe i prozdrowotne dają możliwość inwestycji w siebie, rozwijają pasje i talenty oraz wpływają na ogólną poprawę jakości życia ich uczestników. Projekt zakłada bezpłatne zajęcia z rękodzieła, taneczne, jogi, pilatesu dla zdrowego kręgosłupa, fotograficzne, nordic walking, wybrane dla poszczególnych grup wiekowych. Zajęcia będą odbywać się w salach przystosowanych do prowadzenia zajęć i sportowych usytuowanych w różnych osiedlach naszego miasta oraz na świeżym powietrzu. Oferta bezpłatna skierowana do wszystkich grup społecznych. Lokalizacja – Świdnik, różne lokalizacje. Koszt – 70 000 zł.

9. „Wypocznij w kwiatach – zakątek dla każdego”.

Zachęca mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Teren na którym ma powstać nasza inwestycja należy do Gminy Miejskiej Świdnik. Znajduje się tam plac wyłożony kostką, który powinien być tak zagospodarowany, aby mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy. Lokalizacja – nieczynne boisko asfaltowe (obecnie kostka) między blokami Słowackiego 5 i Niepodległości 18 (działka nr 1187/12). Koszt – 190 000 zł.

10. Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa.

Liga piłki nożnej dla drużyn sześcioosobowych, rozgrywana od kwietnia do czerwca 2023 r. na boisku Orlik. W rywalizacji wezmą udział amatorskie drużyny z różnych branż. Zagrają między innymi: piekarze, urzędnicy, nauczyciele, trenerzy, strażacy, policjanci, handlarze, monterzy, prezesi czy handlowcy. Lokalizacja – Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku. Koszt – 30 000 zł.

11. Zacznij od Bacha … Klasycznie u Świętej Kingi.

Cykl koncertów popularyzujących muzykę klasyczną, zarówno w tradycyjnej odsłonie, jak też prezentujących utwory współczesne w aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. Koncerty odbędą się na terenie parafii św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej wśród mieszkańców.  Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Lokalizacja – parafia pod wezwaniem Świętej Kingi w Świdniku ul. Klonowa 16a. Koszt – 70 000 zł.

12. Kolędowe Ostatki u Świętej Kingi.

Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu znanych polskich artystów, który zorganizowany będzie pod koniec okresu Bożego Narodzenia na terenie parafii Św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kolęd i pastorałek, które są skarbem polskiej kultury. Koncert będzie nieodpłatny, dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Lokalizacja – parafia pod wezwaniem Świętej Kingi w Świdniku, ul.Klonowa 16a. Koszt – 70 000 zł.

13. Wiedza szansą na sukces.

Zajęcia pozalekcyjne to szansa by skrupulatnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty i zniwelować braki w wiedzy. Projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych z Gminy Miejskiej Świdnik. Ma na celu rozwijanie umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego pod kątem przyszłych egzaminów zewnętrznych i sprawdzianów. Projekt ma pomóc uczniom odnieść sukcesy edukacyjne.  Lokalizacja – Szkoły podstawowe Gminy Miejskiej Świdnik. Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli na terenie szkół, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Koszt – 70 000 zł.

14. Zaułek rekreacyjno-edukacyjny dla starszych dzieci i młodzieży.

Projekt zakłada budowę miejsca aktywnej rekreacji dla starszych dzieci i młodszej młodzieży z urządzeniami jakich jeszcze nie ma w Świdniku, a które zainteresują nawet młodszą młodzież z naszego miasta. Obok już istniejącego placu zabaw dla maluchów oraz siłowni dla dorosłych miałby powstać zaułek który wyposażony byłby w sprzęty do aktywnej rekreacji oraz urządzenia edukacyjne. Lokalizacja – plac na rogu ulic Pileckiego i Krańcowej (od zachodu). Koszt – 200 000 zł.

15. Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi (IV edycja).

Cykl darmowych koncertów znanych artystów, które zorganizowane będą na terenie parafii Św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza piosenek z wartościowym tekstem. Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Lokalizacja – parafia pod wezwaniem Świętej Kingi w Świdniku ul. Klonowa 16a. Koszt – 70 000 zł.

16. Niech Świdnik na Boże Narodzenie rozbłyśnie swoim blaskiem.

Projekt zakłada instalację świątecznych iluminacji przy głównych ulicach miasta Świdnik oraz na Placu Konstytucji 3 Maja. Lokalizacja – Plac Konstytucji 3 Maja oraz ulice miasta. Koszt – 70 000 zł.

17. „Świdnik moje miejsce na ziemi”.

Projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży świdnickich szkół, pokazujący tradycje regionu lubelskiego. To 10 warsztatów, po jednym dla każdej grupy, gdzie uczestnicy zapoznają się ze strojami oraz instrumentami regionalnymi. W ramach warsztatów nauczymy śpiewać i tańczyć uczestników wspólnie opracowany taniec lubelski. Lokalizacja – Świdnik, ul. Wyszyńskiego 14, Plac Konstytucji 3-go maja. Koszt – 35 000 zł.

18. Napis Świdnik przy wjeździe nową promocją miasta.

Konstrukcja przestrzenna z napisem „Świdnik” lub ewentualnie „I Love Świdnik” pojawiłaby się na rondzie im. Alfreda Bandosa lub skarpie Zielonego Parku za Kauflandem. Obiekt miałby być nową atrakcją turystyczną gminy. Lokalizacja ostateczna – tereny miejskie – do ustalenia z projektantem i architektem miejskim. Lokalizacja – tereny LOF za Kauflandem, lub rondo im. Alfreda Bondosa. Koszt – 56 000 zł.

19. Piłkarskie potyczki pokoleń: Avia Świdnik – Świdniczanka.

Sportowo-rekreacyjne spotkanie kilku futbolowych pokoleń mieszkańców naszego miasta. Podczas kilkugodzinnego bloku sportowego na zielonej murawie swoje umiejętności zaprezentują zarówno najmłodsi adepci futbolowych akademii obu klubów, jak również obecni, a także byli piłkarze, trenerzy oraz działacze. Lokalizacja – Stadion Miejski przy ul. Sportowej 2. Koszt – 28 500 zł.

20. Świdnik Uwielbia

Festyn Parafialny „Świdnik Uwielbia” jest wydarzeniem kulturalnym skierowanym do wszystkich mieszkańców miasta chcących wspólnie, radośnie, aktywnie i twórczo spędzić niedzielne popołudnie. Uczestnictwo dla wszystkich jest nieodpłatne. Lokalizacja – ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 32, teren zielony parafii pw. NMP Matki Kościoła. Koszt – 70 000 zł.

21. Festiwal Dzieci – projekt interdyscyplinarny.

Festiwal dedykowany najmłodszym uczestnikom. W programie trzydniowego wydarzenia odbędą się: spektakl teatralny, koncert muzyczny, projekcje filmowe, warsztaty i animacje dla najmłodszych. Nowatorski charakter festiwalu opiera się na organizacji, która do kwestii edukacji kulturalnej podchodzi w sposób alternatywny. Chcemy wspólnie spędzać czas, pokazać kawałek pięknego świata i zaciekawić dzieci sztuką, kulturą i naturą. Lokalizacja – Tereny zielone przy Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku oraz budynek MOK. Koszt – 70 000 zł.

22. Scena Młodych – cykl koncertów i dyskotek dla młodzieży.

Celem projektu jest organizacja 2 koncertów i 2 dyskotek promujących muzykę młodzieżową w okresie letnim, od maja do sierpnia. Prezentować się będą zespoły muzyczne, artyści polskiej sceny muzycznej, których najszerszą publiczność stanowią młodzi odbiorcy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych mieszkańców naszego miasta, uskarżających się na brak rozrywki, tworzymy scenę młodych. Wydarzenia będą bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców  Świdnika. Lokalizacja – teren miasta Świdnik. Koszt – 70 000 zł.

23 Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w strefie wolnego czasu.

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu wydarzeń literackich i muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym seniorów). Zadanie odpowiada na zainteresowania mieszkańców Świdnika kulturą i sztuką spędzenia wolnego czasu. Bohaterami będą nie tylko pisarze i ich książki, ale również ich wrażliwość literacka. Dotyczy to również muzyków. Uczestnicy będą mogli spojrzeć na świat literackim okiem zaproszonych pisarzy, w przestrzeni miejskiej będzie można posłuchać wspólnie koncertów najlepszych polskich muzyków. Lokalizacja – Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, Zaułek Poetów – miejsce spotkań, relaksu i wypoczynku świdniczan, Filia nr 1 przy ul. Ratajczaka 7. Koszt – 70 000 zł.

24. Kulturalne Lato 2023.

Projekt kulturalny, skierowany do kilku grup odbiorców. Łączy trzy różne obszary działalności, które są latem zwykle wypatrywane przez mieszkańców Świdnika. Mieszkańcy czekają na imprezy DJ’skie, potańcówki i kino plenerowe. W tym projekcie chcemy łączyć pokolenia proponując wspólny program Kulturalnego Lata 2023.Lokalizacja – Park Avia, Muszla Koncertowa CUS/Błonie przy UM, LOF Wyspa. Koszt – 70 000 zł.

25. Oswoić kulturę 2 – cykl koncertów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych w Świdniku.

Doskonała okazja do zapoznania ich z polską muzyką narodową, strojami, tańcami oraz instrumentami muzycznymi. Lokalizacja –

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku lub Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdniku. Koszt – 49 100 zł.

26. Jarmark Bożonarodzeniowy.

Skierowany jest do wszystkich mieszkańców. Zaplanowany na jeden z weekendów poprzedzających Święta Bożego Narodzenia. W tym wyjątkowym czasie Świdnicki plac Konstytucji 3 maja i budynek Miejskiego Ośrodka Kultury stanie się tłem bajkowej scenerii. Pokaz rzeźbienia w lodzie, warsztaty ozdabiania pierników, wspólne pakowanie prezentów czy świąteczny maraton filmowy to tylko niektóre z atrakcji. Nie zabraknie też aromatu świątecznych wypieków, wspólnego kolędowania i wielu świątecznych niespodzianek. Lokalizacja – Plac Konstytucji 3 maja oraz budynek Miejskiego Ośrodka Kultury. Koszt – 70 000 zł.

27. „Lotnicze Miasteczko dla dzieci” – modernizacja i rozbudowa placu zabaw dla dzieci na skwerku u zbiegu ulic Kościuszki i Głowackiego.

Celem projektu jest modernizacja istniejącego placu zabaw oraz jego rozbudowa o nowe elementy nawiązujące do tradycji lotniczych Świdnika (samolot, bujaki, karuzele, huśtawki itp.). W związku z graniczącymi z placem zabaw: ośrodkiem dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (PSONI Koło w Świdniku), przedszkolem i szkołą podstawową, urządzenia będą przystosowane zarówno dla potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową jak i dzieci pełnosprawnych. Plac zostanie uzupełniony o specjalnie przygotowaną ścieżkę edukacyjną, która w prosty, ciekawy i przystępny sposób przybliży lotnicze tradycje i historię naszego miasta. W ten innowacyjny sposób połączymy zabawę, edukację oraz integrację. Lokalizacja – obszar pomiędzy ulicami Kościuszki i Głowackiego, Przedszkolem nr 3 i Szkołą Podstawową nr 3 oraz PSONI Koło w Świdniku. Koszt – 200 000 zł.

28. Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.

Projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych pogłębionych epidemią COVID-19. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodziną. Efekty uzyskane w terapii przełożą się na lepsze funkcjonowanie dzieci. Projekt spełnia zasadę ogólnodostępności. Lokalizacja – Ośrodek Terapii i Rozwoju, ul. Hallera 9. Koszt – 70 000 zł.

29. Turniej koszykówki ulicznej na boiskach przy Parku Avia.

Celem projektu jest organizacja turnieju koszykówki ulicznej odbywającego się na boiskach przy Parku Avia. Projekt ma na zachęcić do aktywności sportowej młodzieży i dorosłych. Lokalizacja – boiska do koszykówki przy Parku Avia, ul. Fabryczna 3. Koszt – 17 000 zł.

30. Klub Młodego Odkrywcy.

Nauczanie przez doświadczenie – projekt obejmuje realizację cyklu zajęć matematyczno – fizycznych przeprowadzonych metoda eksperymentu. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych Gminy Miejskiej Świdnik. Podczas zajęć z doświadczoną kadrą specjalistów młodzież pozna tajniki matematyki i fizyki wykorzystując nowoczesne technologie. Przekona się, że matematyka i fizyka są podstawą wielu dziedzin życia i mają na nie ogromny wpływ. Lokalizacja – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Świdniku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Koszt – 25 584 zł.

31. „Bajkowe podróże z Panem Kleksem” – organizacja wypoczynku letniego dla dzieci.

Propozycja półkolonii letnich w Świdniku, które adresowane są do uczniów od 7 do 12 lat. Każdy dzień naszych półkolonii to nowa przygoda, dla której punkt wyjścia stanowić będą motywy książki Jana Brzechwy Akademia Pana Kleksa. Podstawowym celem programu półkolonii jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku wakacyjnego oraz rozbudzanie w nich ciekawości poznawczej, rozwijanie pasji, integrowanie najmłodszych Świdniczan, a także zapewnienie aktywności ruchowej w celu zrównoważenia długotrwałego korzystania z Internetu i mediów społecznościowych. Program pomoże rozpoznać indywidualne zdolności, talenty i mocne strony każdego uczestnika, będzie wspierał w rozumieniu i przezywaniu pozytywnych wartości oraz pomagał w budowaniu pożądanych postaw społecznych. Lokalizacja ul. Norwida 2. Koszt – 70 000 zł.

32. Przyrodnicze tajemnice – wyrównywanie szans dzieci ze świdnickich placówek edukacyjnych.

Projekt ma na celu przygotowanie dedykowanych warsztatów przyrodniczych dla dzieci i młodzieży ze świdnickich placówek edukacyjnych. W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się co to są zapylacze i w jaki sposób można je chronić, w jaki sposób powstają owoce oraz jak chronić Ziemię i jej zasoby. Warsztaty będą odbywać się zarówno w świdnickich placówkach edukacyjnych, jak i w lubelskich instytucjach. Lokalizacja – Al. Wojska Polskiego 26. Koszt – 70 000 zł.

33. „Na dobry początek VIII”.

Projekt specjalistyczny „Na dobry początek VIII” skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Celem głównym projektu jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców naszego miasta w życiu codziennym poprzez objęcie ich indywidualną diagnozą i terapią SI. Projekt będzie realizowany na terenie Gminy Miejskiej Świdnik. Koszt – 70 000 zł.

34. „Pomagajka VI”.

Projekt specjalistyczny, przeznaczony dla dzieci z Gminy Miejskiej Świdnik, wymagających diagnozy, terapii dysleksji i in. Trudności, konsultacji z fizjoterapii, pomocy psychologa. Głównym celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie dziecka w domu rodzinnym, przedszkolu, szkole poprzez udział w zajęciach indywidualnych. Lokalizacja – projekt będzie realizowany na terenie miasta Świdnik. Koszt – 70 000 zł.

Artykuł przeczytano 1221 razy

Last modified: 18 sierpnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »