poniedziałek, 20 maja 2024r.

Biblioteczny wolontariat

Autor: |

Najpierw praktyki, za chwilę „praca” instruktorów. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 podjęli się uczenia młodszych koleżanek i kolegów gry w planszówki. Z ich wiedzy można już korzystać w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej.

– Na naszą propozycję utworzenia bibliotecznego wolontariatu odpowiedziało kilkoro uczniów, działających w Kole Wolontariatu „Siódemki”, prowadzonym przez Annę Chyćko i Katarzynę Kondracką. Na razie jest to zabawa z planszówkami i poznawanie biblioteki. Nie wykluczamy jednak innych zajęć, choćby zbierania historii świdniczan czy przygotowywania wystaw. Zobaczymy za kilka miesięcy, jak rozwinie się ta działalność – wyjaśnia Dorota Cioczek z MPBP.
Młodzież przez kilka dni zapoznawała się z grami planszowymi, którymi dysponuje biblioteka. Teraz czas na spotkania z młodszymi czytelnikami.
– Wolontariat w bibliotece bardzo nam odpowiada. Bawimy się z dziećmi, czytamy im książki, gramy. Jeśli akurat nie ma maluchów, pomagamy paniom bibliotekarkom. Panuje miła atmosfera, możemy się też wiele nauczyć – mówią Adrianna Chorębała i Oliwia Baryła, uczennice klasy 7.
Wolontariusze dyżurują we wtorki, w godz. 16.00-18.00. Każde dziecko, które odwiedzi w tym czasie placówkę przy ul. Niepodległości 13, może liczyć na ich zainteresowanie i wspólnie granie, a także pomoc, na przykład w wyborze książeczek do czytania.
– Zapraszamy wszystkie dzieci. Warunek jest jeden – powinny mieć ze sobą kartę czytelnika, co będzie dla nas znakiem, że rodzice wiedzą o ich wizycie. Nie są to zorganizowane zajęcia, ale chcemy pokazać mieszkańcom, że biblioteka to miejsce otwarte dla wszystkich i dzieci mogą tu spędzać czas, na przykład grając w planszówki – dodaje D. Cioczek.
aw

Artykuł przeczytano 1562 razy

Last modified: 18 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content