O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w drodze do przedszkola czy podczas zabawy ze zwierzętami rozmawiały dzisiaj dzieci z Zespołu Przedszkoli nr 1. Na ich zaproszenie do placówki przy ul. Okulickiego 19 (P nr 2) przybyli przedstawiciele Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.
Najpierw goście opowiedzieli o specyfice pracy służb mundurowych, wyjaśnili na czym polegają ich obowiązki i zadania, zaprezentowali też sprzęt, jakiego używają na co dzień. Później przyszedł czas na informacje dotyczące bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach.
–Przede wszystkim musimy pamiętać o numerze alarmowym 112 i jeśli coś się dzieje, widzimy jakieś zagrożenie, na przykład pożar lub wypadek, dzwonimy właśnie pod ten numer. Kiedy dyspozytor uzyska od nas informacje na temat zdarzenia, powiadomi odpowiednie służby – podkreślała st. asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy KPP w Świdniku. – Pamiętajmy również o tym, aby przechodzić przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach, czyli przez przejścia dla pieszych. Jeśli nie ma przy nich sygnalizacji świetlnej, najpierw spoglądamy w lewo, potem w prawo, następnie znów w lewo i dopiero wtedy, jeśli nie jedzie samochód, możemy przekroczyć – nie przebiegać – jezdnię. W ubiegłym roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego i teraz pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami. To oznacza, że gdy podchodzimy do przejścia dla pieszych, wszystkie pojazdy powinny nam ustąpić pierwszeństwa. Pomimo tego, zawsze upewnijmy się, że pojazd na pewno się zatrzymał. Kolejna rzecz, kiedy przechodzimy przez przejście, nie możemy korzystać z telefonów komórkowych.
Marta Gardziała ze Straży Miejskiej wyjaśniła, dlaczego dorośli i dzieci powinni nosić odblaski: – To bardzo ważny element i dobrze by było, gdyby używali go wszyscy piesi lub rowerzyści poruszający się po drodze. Dzięki niemu jesteśmy bardziej widoczni, a co za tym idzie bezpieczniejsi. Kierowcy dostrzegą nas z odległości 150 metrów. Ważne też jest, w jakim kolorze ubrania nosimy. Najlepsze są te o jasnych barwach, bo wtedy również jesteśmy bardziej widoczni. Jeśli wybieramy się na przejażdżkę rowerem, pamiętajmy o kasku i ochraniaczach, ale też o światłach.
Duży entuzjazm wzbudził gość specjalny spotkania – pies Maks, o którym opowiedział mł. asp. Damian Limek, jego opiekun: – Kurs z czworonogiem, który ma służyć w policji, trwa od czterech do nawet sześciu miesięcy. Jedyna w Polsce szkoła znajduje się Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Zwierzę uczy się tam, między innymi, wykrywania zapachów materiałów wybuchowych lub narkotyków. Natomiast psy patrolowo-tropiące, a taki jest Maks, uczą się szukać śladów, na przykład zaginionych ludzi, ale też obrony przewodnika. Nie jest to zwierzę, które mogą głaskać obcy. Jedyną więź czuje ze mną. Chodzi o to, by nie przymilał się do wszystkich, bo ma inne cele i zadania do wykonania. W naszej komendzie są cztery psy. Funkcjonariusze nie tylko realizują z nimi służby, lecz również opiekują się nimi, karmią, wykonują zabiegi pielęgnacyjne, a także na bieżąco szkolą.
D.Limek przestrzegał też dzieci, czego nie należy robić przy kontakcie z psem, którego nie znamy: nie nawiązujemy kontaktu wzrokowego, bo zwierzę odbiera to jako atak, nie ciągniemy za uszy i ogon oraz pachwiny, nie drażnimy, nie wyciągamy rąk i nie głaszczemy – najpierw należy zapytać właściciela. Jeśli podejdzie do nas nieznany czworonóg, nie odganiamy ręką czy nogą, w skrajnych sytuacjach przyjmujemy pozycję żółwia, chroniąc głowę i twarz.
Przedszkolaki chętnie zadawały pytania, mogły też posłuchać sygnału dźwiękowego radiowozu. Od pań ze Straży Miejskiej otrzymały odblaskowe opaski.
Na zakończenie, w podziękowaniu za spotkanie, którego organizatorem była Iwona Tarkowska z P nr 2, najmłodsi zaśpiewali gościom hymn placówki. Wręczyli im również pamiątkowe dyplomy.
aw
Artykuł przeczytano 1156 razy
Last modified: 10 maja, 2023