wtorek, 07 lipca 2020r.

Bezpieczne mamy

Autor: |

Ponad 2 mln zł będzie kosztować przebudowa oddziału położniczo – ginekologicznego w świdnickim szpitalu. Po zakończeniu inwestycji, przyszłe mamy skorzystają, między innymi, ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Inwestycja rozpocznie się już w tym roku. Sfinansuje ją Urząd Miasta.

Przyszłe mamy chwalą sobie świdnicki szpital i chętnie wybierają go, jako miejsce porodu. Rocznie przychodzi w nim na świat blisko tysiąc dzieci. Problem jednak w tym, że rodzące panie nie mogą w nim korzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Już dwa lata temu wprowadzenie takiego zabiegu w świdnickiej lecznicy zaproponowali przedstawiciele Urzędu Miasta.

– Szpital jest powiatowy i nie jesteśmy jego organem prowadzącym. Natomiast komfort i bezpieczeństwo rodzących mam są dla nas bardzo ważne, dlatego zaoferowaliśmy wsparcie finansowe we wprowadzeniu tego zabiegu – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

Władze szpitala ostrożnie podeszły do pomysłu. – W takich warunkach lokalowych nie da się wprowadzić do oferty szpitala znieczulenia zewnątrzoponowego – tłumaczył Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ.

Żeby się udało, oddział ginekologiczno – położniczy musiałby najpierw przejść gruntowny remont. W marcu przedstawiciele ratusza odwiedzili szpital i poznali dokładne plany dyrektora Kamińskiego. Zgodnie z nimi, po przeniesieniu apteki szpitalnej z ostatniego piętra do podziemi, powstałoby miejsce na rozbudowę oddziału. Pozostała więc kwestia sfinansowania przedsięwzięcia, które zostało wyliczone na ponad 2 mln zł.

– Liczymy się z kosztami, ale mamy na uwadze również dobro przyszłych mam. Dlatego zdecydowaliśmy się na sfinansowanie tego przedsięwzięcia – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Miejski projekt otrzymał nazwę „Bezpieczne mamy” i już na sesji, która odbędzie się w przyszłym tygodniu, otrzyma pierwsze dofinansowanie. Chodzi o 600 tys. zł, które zostaną przeznaczone na pierwszy etap, czyli przeniesienie apteki do podziemi.

– Kolejnym krokiem będzie remont i rozbudowa oddziału oraz wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Na to również będą potrzebne pieniądze, które będziemy chcieli wpisać do przyszłorocznego budżetu – dodaje E. Jankowska.

W sfinansowaniu przebudowy oddziału, przynajmniej w tym roku, nie pomogą władze powiatu, którym podlega świdnicki szpital. Przedstawiciele starostwa tłumaczyli, że czekają na plan naprawczy dla lecznicy. Dokument ma być gotowy we wrześniu, a jednym z wariantów, który ma proponować, będzie połączenie świdnickiej placówki z łęczyńską. Jeśli doszłoby do fuzji, wówczas powiat łęczyński miałby zainwestować pieniądze, między innymi, w przebudowę oddziału ginekologiczno – położniczego. Natomiast nadal nie wiadomo, czy do takiego połączenia w ogóle dojdzie.

Władze powiatu zaznaczały również, że co roku przekazują szpitalowi 300 tys. zł dotacji, którą SP ZOZ może wykorzystać na swoje dowolne cele. Tegoroczne dofinansowanie zostało wydane na środki ochronne dla pracowników i doposażenie placówki.

 

Artykuł przeczytano 536 razy

Last modified: 19 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?