środa, 24 lipca 2024r.

Bach, Haydn i Mozart

Autor: |

Wielu świdniczan spędziło wczorajszy wieczór w kościele pw. Św. Kingi, oddając się duchowo-muzycznym doznaniom. W wykonaniu Lubelskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego usłyszeli utwory Johanna Sebastiana Bacha, Jozepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

– Serdecznie witam na kolejnym koncercie cyklu „Klasycznie u św. Kingi”. To cykl, który ma nam wszystkim w jakiś sposób przypomnieć o muzyce wyjątkowej, tworzonej przez ludzi wybitnych. Oczyma wyobraźni możemy przenieść się do filharmonii. Ale proszę księdza – mówię do siebie – to byłby błąd, bo przecież muzyka klasyczna tak naprawdę powstawała dla kościoła i była grana w kościołach. Nie musimy więc nigdzie się przenosić, tylko trwajmy tutaj, w naszej świątyni, która wprawdzie jeszcze jest niewykończona, ale już jest to miejsce jak najbardziej właściwe do tego, by kontemplować muzykę wyjątkową. Trzeba dodać, że w wyjątkowym wykonaniu. Gościmy Lubelską Orkiestrę Kameralną pod batutą pana profesora Piotra Wijatkowskiego, a o szczegółach programu powie nam pan Stefan Münch, który będzie swoistym komentatorem tego muzycznego wydarzenia – wyjaśniał ks. Zbigniew Kiszowara, proboszcz parafii pw. Św. Kingi.

– Ogromnie się cieszymy, że tak licznie zechcieli państwo nawiedzić tę budującą się świątynię – mówił Stefan Münch. – To piękne wydarzenie zawdzięczamy księdzu proboszczowi i Stowarzyszeniu Świętej Kingi, które reprezentują panie Agnieszka Durakiewicz i Magdalena Celińska. Przede wszystkim jednak dziękuję państwu, bo to projekt z Budżetu Obywatelskiego Świdnika, a to znaczy, że społeczność miasta chciała takich koncertów. Dzisiaj mamy koncert zatytułowany „Bach-Haydn-Mozart”. Spotykają się tu trzy wybitne osobowości, które obejmują mniej więcej sto lat rozwoju muzyki.

W niedzielny wieczór publiczność usłyszała: Koncert f-moll na klawesyn i smyczki BWV 1056 Johanna Sebastiana Bacha, Koncert C-dur na wiolonczelę i orkiestrę Hob. VIIb/1 Josepha Haydna i Symfonię A-dur KV 201 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jako soliści wystąpili Jolanta Skorek-Münch (klawesyn) i Sebastian Kozub (wiolonczela).

Wydarzenie zorganizowali Stowarzyszenie i Chór Świętej Kingi przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Patronat honorowy sprawował burmistrz Marcin Dmowski.

aw

Artykuł przeczytano 110 razy

Last modified: 1 lipca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content