wtorek, 07 lipca 2020r.

Awans dla pułkownika

Autor: |

Zaporczyk, więzień Zamku Lubelskiego, przyjaciel Świdnika. Wczoraj ppłk Marian Pawełczak ps. „Morwa” otrzymał awans na stopień pułkownika.

O swoich wojennych i powojennych losach opowiadał na spotkaniu ze świdnicką młodzieżą w 2018 roku.
– Z majorem Dekutowskim zetknąłem się w kwietniu 1944 roku. Zrobił na mnie duże wrażenie, chociaż wcale nie wyglądał na dowódcę. Był bardzo szczupły, niewysoki, delikatny. Chodził w za dużych butach. Był jednak niezwykle odważny i rozważny. W 1947 r., gdy przyszła tzw. amnestia, dostałem rozkaz ujawnienia się. Opierałem się, ale komendant był nieustępliwy. UB pozwoliło mi dokończyć maturę, ale aresztowali mnie regularnie. Siedziałem, między innymi, w więziennych piwnicach w Bydgoszczy i na Zamku Lubelskim. Miałem wyrok kary śmierci, ale zamienili go na 15 lat – opowiadał Marian Pawełczak.

Wczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia awansów dla weteranów wojennych. Jednym z nich był ppłk Pawełczak, który otrzymał stopień pułkownika.
– Waszymi życiorysami, które są zapisane pięknymi momentami, można byłoby obdzielić wiele osób. Wasze historie są nieprawdopodobne. Jest Wam za co dziękować i gratulować – mówił podczas spotkania wojewoda Lech Sprawka.
Płk Pawełczak od najmłodszych lat był zaangażowany w działalność patriotyczną. Był członkiem Komendy Obrońców Polski, patrolu „Grzechotnika”, oddziałów mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

– Otrzymałem mianowanie na piękny stopień. To stopień ogromnie dla mnie ważny. Cieszę się, że dożyłem czasów, kiedy ojczyzna o nas pamięta – podkreślał Marian Pawełczak.

Podczas wczorajszej uroczystości awanse odebrali także: Marianna Krasnodębska ps. „Wiochna” na stopień kapitana oraz Jan Jabłoniec ps. „Fiat” również na stopień kapitana.

Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki

Artykuł przeczytano 450 razy

Last modified: 6 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?