wtorek, 02 marca 2021r.

Autobusy pojadą z dworca

Autor: |

Od poniedziałku szykują się utrudnienia na al. Lotników Polskich, ul. Struga i Kolejowej. Powód? Rozpoczęcie budowy dworca przesiadkowego i stanowisk dla autobusów. Po zakończeniu inwestycji ta część miasta wyraźnie się zmieni.

Kilka dni temu do ratusza wpłynęło pozwolenie na realizację pierwszego etapu projektu „Mobilny LOF”. Dofinansowane unijnie przedsięwzięcie zakłada, między innymi, przebudowę terenu położonego w sąsiedztwie stacji Świdnik Miasto oraz budowę stanowisk dla autobusów i niewielkiego dworca przesiadkowego. Na czas prowadzonych prac konieczne okazało się wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na ulicach sąsiadujących z budową. Przedstawiciele wykonawcy zapowiadają je już od najbliższego poniedziałku.

– Rzeczone zmiany polegać będą na zamknięciu ulic Struga oraz Kolejowej, co wiąże się z wytyczeniem objazdu do dworca PKP. Dodatkowo wystąpią utrudnienia na al. Lotników Polskich – zawężona jezdnia, zmniejszona prędkość, jak również ograniczenia związane z ruchem pieszych – wylicza Paweł Siewielec, kierownik budowy PRD Lubartów S.A.

Żeby dostać się do dworca kolejowego, trzeba będzie wjechać z al. Lotników Polskich w ul. Wojska Polskiego. Następnie skręcić w ul. Orzeszkowej i dojechać nią aż do skrzyżowania z ul. Kolejową. Przedstawiciele PRD nie podają, jak długo potrwają utrudnienia. Natomiast inwestycja ma się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Początkowo zakładaliśmy, że prace zostaną wykonane do końca tego roku. Natomiast, w związku z pandemią i przedłużającymi się ustaleniami z koleją, przedstawiciele PRD zwrócili się o dodatkowe trzy miesiące na przeprowadzenie inwestycji – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Dworzec i nie tylko

Pierwszy etap projektu „Mobilny LOF” zakłada powstanie miejskiego węzła przesiadkowego w sąsiedztwie stacji Świdnik Miasto. Obejmie również budowę fragmentu ul. Klubowej od ul. Struga do Kolejowej. W planie jest też przebudowa dwóch skrzyżowań u zbiegu al. Lotników Polskich z ul. Struga i Klubową. Inwestycja widocznie zmieni wygląd tej części miasta.

W sąsiedztwie stacji kolejowej powstanie niewielki dworzec przesiadkowy wyposażony, między innymi, w toalety dla podróżnych. W ramach projektu zostanie wybudowany także plac manewrowy dla autobusów oraz stanowiska, z których będą odjeżdżać. Pasażerowie schowają się pod wiatami. Elementem inwestycji jest także budowa ścieżki rowerowej i stojaków dla jednośladów. Nowy teren będzie wyposażony w ławki i zostanie objęty miejskim monitoringiem. Tę część inwestycji wyceniono na 7,8 mln zł.

Kilka miesięcy temu został zakończony drugi etap projektu. W jego ramach wykonano przebudowę fragmentu ul. Okulickiego do ul. Wyspiańskiego. Droga zyskała nie tylko nową nawierzchnię i chodniki, ale również parkingi. W ramach tego etapu powstała także ścieżka rowerowa i chodnik przy ul. Targowej. Rowerzyści uzyskali też połączenie ul. Okulickiego z al. Lotników Polskich. Wartość inwestycji wyceniono na ponad 3 mln zł.

 

 

Artykuł przeczytano 1323 razy

Last modified: 19 listopada, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?