środa, 19 czerwca 2024r.

Asfaltowy skok do przodu

Autor: |

Dwa przetargi już są ogłoszone. O kolejnych ratusz powiadomi w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Oznacza to, że nadchodzące miesiące upłyną w Świdniku pod znakiem budowy i remontów dróg. Inwestycje sięgną kilkunastu milionów złotych.

Kilka tygodni temu przedstawiciele ratusza chwalili się 13 – milionowym dofinansowaniem na budowę miejskich ulic. Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Zapewniali również, że nie będą zwlekać z rozpoczęciem inwestycji.

W tej chwili pierwsze przetargi już zostały ogłoszone.
– Czekamy na oferty dotyczące przebudowy drogi dojazdowej w rejonie ul. Janusza Kusocińskiego, czyli ul. Akacjowej. Rozpisaliśmy również przetarg na budowę sięgacza ul. Cisowej – wymienia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Nie są to jednak największe inwestycje, które zyskały rządową dotację. Wykonanie pierwszej z nich to koszt około 530 tys. zł, drugiej 230 tys. zł.
– W przypadku pozostałych dróg również nie będziemy zwlekać. Czekamy tylko do czwartkowej sesji, na której ich budowa zostanie wpisana do budżetu – tłumaczy M. Dmowski. – Zaraz po zakończeniu tej procedury, będziemy ogłaszać przetargi na kolejne z nich. Optymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac na wszystkich ulicach jeszcze przed zimą.

Jeśli przetargi pójdą zgodnie z planem, ul. Cisowa i Akacjowa będą gotowe do końca 2019 r. Więcej czasu potrzeba na największe zadania. W ramach dotacji w Świdniku zostanie wykonany również pierwszy etap budowy Al. NSZZ “Solidarność”. Chodzi o fragment od al. Lotników Polskich do ul. Ks. Kan. J. Hryniewicza. Koszt inwestycji został wyliczony na 15,2 mln zł, przy czym połowę potrzebnych środków będzie stanowiło rządowe dofinansowanie.

Modernizację przejdzie również sieć dróg na osiedlu Żwirki i Wigury (ul. Puławskiego, Matejki, Szopena, Miła, Kwiatowa i Willowa). W tym przypadku wartość przedsięwzięcia sięga 5,7 mln zł, z 2,8 mln zł dofinansowania. Z kolei budowa ul. Gen. S. Roweckiego Grota to koszt rzędu 2 mln zł. Połowa tej kwoty to rządowa dotacja.

Przedstawiciele ratusza zdobyli pieniądze także na rozbudowę ul. Sosnowej, we fragmencie od ul. Kolorowej do ul. Legionów Polskich. Wartość przedsięwzięcia to 1,89 mln zł, przy dofinansowaniu 946 tys. zł. W świdnickim wniosku znalazła się także ul. Św. Brata Alberta. Chodzi o budowę fragmentu od skrzyżowania z ul. Klonową. Koszt inwestycji to 479 tys. zł. Rządowa dotacja w tym przypadku wyniesie 239 tys. zł.

Artykuł przeczytano 1214 razy

Last modified: 27 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content