czwartek, 02 stycznia 2025r.

Amerykański sen Natalii

Autor: |

Czasami marzenia się spełniają, o czym przekonała się Natalia Miłosz, uczennica 3 klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 5. Już w sierpniu poleci do Stanów Zjednoczonych, by przez 10 miesięcy mieszkać u amerykańskiej rodziny i uczęszczać na zajęcia do amerykańskiego liceum. Wyjazd sfinansuje program FLEX – Future Leaders Exchange Program, którego laureatką świdniczanka została. Łatwo nie było, bo na 2000 aplikacji, tylko 43 osoby zyskały szansę pobytu za oceanem.

– Najpierw byłam na liście rezerwowej, więc nie nastawiałam się na wyjazd – wyjaśnia Natalia Miłosz. – Kiedy niedawno dotarła do mnie informacja, że jednak zostałam zakwalifikowana, nie mogłam uwierzyć. To niesamowite emocje – od zaskoczenia po wielkie szczęście. Rodzice byli w dużym szoku, ale ucieszyli się, bo wiedzą, że bardzo mi na tym zależy. Mama zaczęła już uczyć się angielskiego, by móc porozumieć się z rodziną, u której zamieszkam.

Nie było łatwo
Jak to się stało, że świdniczanka została laureatką programu wymiany dla uczniów szkół średnich, realizowanego przez Departament Stanu USA?
– Flex działa w Polsce od 3 lat. Współpracujemy z ambasadą amerykańską i udało się zorganizować w I Liceum Ogólnokształcącym spotkanie dotyczące programu. Wzięli w nim udział uczniowie „Bronka” i nasi gimnazjaliści z klas 3. Wnioski złożyło kilkanaście osób, ale to Natalia okazała się szczęśliwcem, który przeszedł do następnego etapu – mówi Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego w SP nr 5.
Rekrutacja nie była łatwa, bo oprócz testu językowego, należało napisać 3 eseje, dotyczące tego jak aplikujący zmienił się psychicznie w ciągu ostatniego roku, dlaczego chce wyjechać do USA i co da mu pobyt tam, a także jak radzi sobie z pracą w grupie.
– Zdarzały się przypadki, kiedy uczeń nie wytrzymywał i wracał do Polski – dodaje M. Paśnikowski. – Organizatorzy muszą więc wybrać osoby, które mają silną osobowość, są przedsiębiorcze, otwarte, przebojowe. Natalia jest uosobieniem tych cech. Brała udział w międzynarodowych wymianach młodzieży, wie jak sobie poradzić w obcym środowisku. W 2 klasie gimnazjum została laureatką ogólnopolskiej olimpiady z języka angielskiego, wygrywała też powiatowe i wojewódzkie konkursy. Wierzymy, że da radę i życzymy jej wielu sukcesów!

Plusy i minusy
Czasu na przygotowania zostało niewiele. Wylot zaplanowany jest w sierpniu. Za kilka tygodni Natalia dowie się, do którego stanu ostatecznie trafi, u kogo zamieszka i do jakiej szkoły będzie uczęszczała.
– Podczas spotkania informacyjnego w Warszawie, mogłam porozmawiać z osobami, które brały udział w programie. Tak naprawdę jednak nie wiadomo jak to będzie wyglądało. Wszystko zależy od rodziny goszczącej i liceum, w którym będę się uczyła. Najbardziej chciałabym trafić na Hawaje albo do Waszyngtonu, bo byłam tam na wymianie i bardzo mi się podobał. Fajne byłyby też Arizona, Nevada, Nowy Jork czy Kalifornia. Mam natomiast nadzieję, że nie znajdę się na Alasce, bo nie lubię zimna – śmieje się trzecioklasistka, której czas upływa teraz na gromadzeniu dokumentacji medycznej i różnego rodzaju zaświadczeń, wymaganych przy wyjeździe do USA.

W czerwcu czeka ją jeszcze szkolenie, w którym wezmą udział pozostali uczestnicy programu, a także nauczyciele ze Stanów Zjednoczonych. Będą omawiać sytuacje, z jakimi Polacy mogą zetknąć się podczas pobytu w USA. Natalia, chociaż trochę zestresowana, widzi jednak więcej plusów niż minusów.
– Na pewno będę tęskniła za rodzicami i znajomymi, tym bardziej, że nie będą mogli odwiedzić mnie za oceanem. Trochę denerwuję się powrotem do polskiej szkoły, bo będę musiała zaliczyć materiał 1 klasy. Wybrałam Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Nie wiem też, czy poradzę sobie na lekcjach w amerykańskim liceum. To wszystko jednak nie przesłania mojego zapału i optymizmu. Chcę podjąć kolejne wyzwania. Nie mogę się doczekać, by doświadczyć ciekawych rzeczy, znaleźć nowe zainteresowania. To na pewno będzie bardzo ciekawa i wspaniała przygoda. Mam nadzieję, że dam sobie radę – mówi gimnazjalistka i obiecuje, że podzieli się z nami wrażeniami z zagranicznych wojaży.
aw

Artykuł przeczytano 4748 razy

Last modified: 2 czerwca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content