wtorek, 20 kwietnia 2021r.

Panie doradzą burmistrzowi

Autor: |

Chętnych nie brakowało. Do pierwszej Świdnickiej Rady Kobiet zgłosiło się ponad 40 kandydatek. We wtorek osiem z nich odebrało nominacje i rozpoczęło prace.

Nabór do Rady Kobiet został ogłoszony dokładnie 8 marca. Mogły się do niej zgłaszać pełnoletnie panie, które mieszkają w Świdniku, pracują w naszym mieście lub działają społecznie. Nie mogły być jednak zatrudnione w Urzędzie Miasta lub aktualnie sprawować mandatu radnej miejskiej, powiatowej albo wojewódzkiej. Zgłoszenia z uzasadnieniem należało przesłać do 22 marca. Szybko okazało się, że chętnych nie brakuje. Do ratusza wpłynęło ponad 40 wypełnionych kart. Spośród nich wybrano 8 kandydatek.

– Bardzo serdecznie dziękuję paniom za zgłoszenia do rady. Panie reprezentują wiele środowisk. Znalazły się wśród nich osoby prowadzące działalność gospodarczą, zajmujące się pomocą społeczną, pracujące w dużych przedsiębiorstwach, służbie zdrowia, działające charytatywnie czy na rzecz osób niepełnosprawnych – wylicza burmistrz Waldemar Jakson. – Mam nadzieję na dobrą współpracę, ciekawe inicjatywy oraz konstruktywną krytykę naszych działań.

We wtorek panie odebrały nominacje i tym sposobem Świdnicka Rada Kobiet rozpoczęła pracę.

-Bardzo serdecznie dziękuję paniom za zgłoszenia. Koncepcja współpracy ma charakter otwarty i będziemy ją cały czas rozwijać. Działalność w radzie będzie okazją do zapoznania się z głównymi problemami gminy całościowo, ale pewnie każda osoba zainteresuje się inną dziedziną. Życzę Świdnickiej Radzie Kobiet owocnej pracy i satysfakcji z podejmowanych działań – dodawał W. Jakson.

Jej członkinie podkreślały, że chcą przede wszystkim działać dla dobra lokalnej społeczności.

– W Świdniku się urodziłam, dorastałam, tu na świat przyszły moje dzieci. Pomyślałam więc, że warto byłoby coś fajnego dla miasta zrobić. Łatwo jest narzekać, czasami chwalić, ale często brakuje własnej siły, żeby wyrazić opinię i coś zrobić. Uznałam, że to dobry obszar, żeby rozpocząć pracę dla miasta, siebie i dla innych – mówiła Małgorzata Szwestka.

– Od dłuższego czasu współpracuję z osobami z niepełnosprawnością. Prowadzę warsztaty taneczne dla seniorów i kobiet doświadczających przemocy. Docierają do mnie różne problemy. Chciałabym wspólnie poszukać dla nich rozwiązań. Mam siłę i chęć do działania, ale jestem też ciekawa jak rada się rozwinie. Zanim zdecydowałam się kandydować, czytałam o podobnych inicjatywach w innych miastach. To również przekonało mnie, żeby spróbować  – dodawała Renata Elmerych.

Według zarządzenia, zespół będzie inicjować, współorganizować i wspierać wydarzenia o charakterze społecznym. Będzie też współpracował z innymi podmiotami i instytucjami działającymi na rzecz kobiet oraz innych grup społecznych. Rada zajmie się też diagnozowaniem sytuacji i potrzeb pań w Świdniku, a także monitorowaniem działań gminy pod kątem realizowania polityki rodzinnej i społecznej.

– Świdnicka Rada Kobiet to ciało doradcze, ale z bardzo dużą przestrzenią do działania. Ta swoboda funkcjonowania, mamy nadzieję, przełoży się na wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Kolejne spotkanie będzie już bardziej robocze. Porozmawiamy o konkretnych obszarach działania, którymi rada będzie chciała się zająć. Postaramy się także wybrać jej prezydium.

Skład Świdnickiej Rady Kobiet:

Agata Nawrocka, Jolanta Chlebień, Magdalena Chmielewska, Anna Ostafińska-Zawadzka, Małgorzata Szwestka, Anna Łakota, Renata Elmerych, Katarzyna Rudnicka-Huczuk

Artykuł przeczytano 998 razy

Last modified: 31 marca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?