poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Adam Bałdych oczarował publiczność

Autor: |

Miał zagrać w Zaułku Poetów, jednak kapryśna pogoda spowodowała, że koncert został przeniesiony do galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Wśród obrazów i książek zagrał wczoraj Adam Bałdych, skrzypek i kompozytor, którego talent oklaskiwała publiczność, m. in. z Polski, Niemiec, Korei Południowej, Chin, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Norwegii.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w strefie wolnego czasu”, finansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego.

– To dzięki Państwa głosom. Wielkie brawa dla Was. Jak Państwo wiecie, Budżet Obywatelski to narzędzie umożliwiające realizację projektów, które uzyskają poparcie społeczne. Dzięki temu możemy w Świdniku gościć kulturę wysokich lotów – mówił Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. – Dziś wystąpi przed nami solista wyjątkowy. Cieszę się, że udało nam się doprowadzić do tego koncertu. Jestem przekonany, że będzie to wyjątkowe wydarzenie i będziecie je długo wspominać. Życzę miłego odbioru.

Artysta, nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko okrzyknięto go innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. Melomani, którzy przybyli na koncert przekonali się, że komplementy kierowane w stronę wirtuoza skrzypiec nie są na wyrost. Adam Bałdych pokazał, że dobrze czuje się improwizując, ale także sięgając po utwory innych kompozytorów.

– Cieszę się, że będę mógł zagrać dla Państwa koncert solo. Traktuję taką formułę jako zaproszenie do mojego świata. W ten sposób mogę pokazać, jak to wygląda, gdy pracuję w domu nad muzyką. Kiedy improwizuję sam na sam ze skrzypcami. Dziś mam ze sobą dwa instrumenty. Podobne do siebie, jednak brzmiące zupełnie inaczej. Skrzypce współczesne i renesansowe, od których zacznę. To instrument, który trafił w moje ręce podczas jednego koncertu w Austrii. Otworzyły moją wyobraźnię na zupełnie nowe dźwięki. Dziś je Państwu zaprezentuję – powiedział Adam Bałdych.

Po koncercie był czas na krótką rozmowę z artystą, zrobienie sobie zdjęcia czy kupienie płyty.

To nie jedyne wydarzenie planowane w ramach projektu „Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w strefie wolnego czasu”. Już 24 maja, o godz. 17.00 w Zaułku Poetów odbędzie się koncert „Obywatel Jazz” w wykonaniu duetu Bolewski & Tubis, czyli wokalisty i perkusisty Radosława Bolewskiego oraz Macieja Tubisa, grającego na fortepianie i syntezatorze basowym.

– „Obywatel Jazz” dlatego, że artyści wykonają na jazzowo utwory Obywatela Grzegorza Ciechowskiego – wyjaśnił P. Jankowski.

Bezpłatne bilety na koncert można odebrać w bibliotece przy ul. Niepodległości 13. Patronat honorowy nad wszystkimi wydarzeniami objął burmistrz Waldemar Jakson.

Artykuł przeczytano 624 razy

Last modified: 18 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »