O tym, że społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 jest zawsze gotowa, by nieść pomoc potrzebującym, przekonaliśmy się już nie raz. Również teraz, mimo że w placówkach oświatowych nie zabrzmiał jeszcze pierwszy dzwonek, uczniowie, nauczyciele i rodzice nie odpoczywają. Właśnie dołączyli do ogólnopolskiej zbiórki „Okulary dla Afryki”.
Celem akcji, której organizatorem jest Fundacja Okuliści dla Afryki, jest zebranie „szkieł” dla mieszkańców Czarnego Lądu. Do tej pory udało jej się zdobyć ponad 35 tysięcy używanych okularów korekcyjnych. Jednak to tylko część działań fundacji. Jej głównym celem jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie poziom opieki medycznej stoi na bardzo niskim poziomie.
– Naszą akcję rozpoczęliśmy w 2012 roku, od przebadania wzroku młodych Kameruńczyków. W całym kraju jest niewielu lekarzy okulistów. Wiele osób zmaga się z chorobami oczu, które można w prosty sposób wyleczyć. Jednak przez brak dostępu do badań i leków, jest to niemożliwe. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie w tej trudnej rzeczywistości – czytamy na stronie fundacji.
Podziel się okularami
Na pewno w każdym domu znajdą się okulary przeciwsłoneczne czy korekcyjne, które od lat leżą zapomniane na dnie szuflady. Warto podarować im drugie życie i przekazać je mieszkańcom Afryki. W dniach 3-20 września „szkła” można przynosić do sal nr 317 lub 316 w SP nr 5 z doczepioną karteczką z imieniem i nazwiskiem darczyńcy oraz klasą, do której uczęszcza.
Jak przygotować okulary do zbiórki?
Przede wszystkim należy sprawdzić, w jakim są stanie. Czy nie mają porysowanych szkieł i czy w oprawie nie ma żadnych ubytków, a następnie wyczyścić, za pomocą wody i płynu do naczyń. Istotne jest też ich zapakowanie. Wybierajmy małe woreczki, zamiast ciężkich futerałów, zajmujących dużo miejsca w walizce. Podczas pakowania na misję liczy się przecież każdy gram i milimetr.
Artykuł przeczytano 1167 razy
Last modified: 23 sierpnia, 2019