niedziela, 22 grudnia 2024r.

Z wizytą na MSPO w Kielcach

Autor: |

W dniach 3-6 września w Kielcach odbywa się 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Ciężki sprzęt i nowoczesne maszyny wojskowe rozgościły się w przestronnych 7 halach targowych i hali tymczasowej, zajmując także okazały teren wokół nich. Nie brakuje również świdnickiego akcentu.

Targi MSPO w Kielcach są największą imprezą branży obronnej w Europie Środkowej i trzecią co do wielkości na świecie, po Paryżu i Londynie.  To forum spotkań producentów i decydentów zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Honorowy patronat nad nimi objął Prezydent Andrzej Duda. Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Marszałek Sejmu Szymon Hołownia uczestniczyli wraz z Prezydentem RP w uroczystym otwarciu targów.

Co można tam zobaczyć? Oczywiście śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, sprzęt i materiały wojsk chemicznych, sprzęt lotniczy i obrony powietrznej, a także  uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Jest także kompleksowa, specjalistyczna propozycja dla służb mundurowych – Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Na targach znajdziemy także firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Osobny dział przeznaczony został dla firm produkujących odzież specjalistyczną, artykuły żywnościowe, urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności czy sprzęt i materiały medyczne.

VxR i AW109M Trekker z PZL-Świdnik

W imprezie bierze udział 769 wystawców z 34 krajów, między innymi: USA, Kanady, Australii, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji,  Wielkiej Brytanii, państw Unii Europejskiej. Specjalnym Gościem Salonu Przemysłu Obronnego  została Ukraina. Polscy wystawcy również przedstawili wiele nowych pomysłów i ofert, zarówno w dziedzinie uzbrojenia, jak oprogramowania czy ochrony w razie zagrożenia. Godną polecenia jest wystawa Polskiej Grupy Zbrojeniowej i – z naszego otoczenia – PZL Świdnik, które to już po raz 32. uczestniczą w wydarzeniu.

Odwiedzający Targi Kielce mają okazję zapoznać się ze zintegrowanym systemem szkolenia śmigłowcowego, jaki PZL-Świdnik proponuje Siłom Zbrojnym RP.

– Podczas MSPO 2024, PZL-Świdnik, będący częścią Grupy Leonardo, prezentuje wybrane elementy swojej kompleksowej i zintegrowanej oferty dla Sił Zbrojnych RP: symulator z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością (VxR), który wyróżnia się unikalnymi cechami, takimi jak wierne odwzorowanie śmigłowca, kompaktowe rozmiary i ekonomiczność (racjonalność i opłacalność), będąc jednocześnie częścią większego rozwiązania systemu szkolenia śmigłowcowego oraz AW109M Trekker – lekki śmigłowiec bojowy do zaawansowanego szkolenia – informuje Dariusz Szulc, rzecznik prasowy PZL-Świdnik z Grupy Leonardo Helicopters.

Virtual Extended Reality (VxR), czyli symulator z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, który można w tym roku podziwiać w Kielcach, został zaprojektowany i zbudowany w oparciu o oryginalne dane śmigłowca. Może obsługiwać zarówno śmigłowce jednosilnikowe, jak i lekkie śmigłowce dwusilnikowe, gwarantując dokładne odwzorowanie otoczenia podczas lotu, zwiększając efektywność i bezpieczeństwo szkolenia, a także umożliwiając szkolenie w ramach tej samej misji innym załogom dzięki połączeniu symulatorów, np. wyciągarki, konsoli misji czy uzbrojenia. VxR wykorzystuje rzeczywistą dynamikę lotu, osiągi, a także niektóre elementy kokpitu. Urządzenie można konfigurować ze śmigłowcami, np. AW09, AW119 czy AW109 prezentowany podczas tegorocznych targów. Symulator wdrażany jest już we Włoszech i USA do szkolenia pilotów w Akademiach Szkoleniowych Leonardo.

Z kolei śmigłowiec AW109M Trekker może wykonywać wiele zadań, od szkolnych po operacyjne, takie jak transport, SAR, patrolowanie czy misje bojowe. Jego konstrukcja jest wytrzymała, a przestronna kabina może pomieścić sześciu w pełni wyposażonych żołnierzy, konsolę misji z miejscem dla jej operatora. Maszyna ma doskonałe osiągi, dzięki czemu może latać w trudnych warunkach, w dzień i w nocy. Wsparcie ogniowe jest zapewniane poprzez zintegrowane uzbrojenie zewnętrzne, takie jak karabiny maszynowe oraz niekierowane pociski rakietowe.

Do tej pory do 80 krajów na całym świecie dostarczono ponad 1500 śmigłowców AW109 we wszystkich wersjach.

Warto zwrócić uwagę, że PZL-Świdnik produkuje kompletne struktury płatowca AW109 dla wszystkich programów Leonardo. Firma jest również gotowa do zapewnienia pełnego montażu końcowego tych śmigłowców także w Świdniku na rzecz polskiego wojska.

Targi potrwają do 6 września, natomiast organizatorzy zapraszają 7 września 2024 roku  miłośników militariów na Dzień Otwarty MSPO, podczas którego będzie można z bliska zobaczyć i dowiedzieć się więcej o wyposażeniu polskiej armii. Na gości czekać będzie nie tylko ekspozycja uzbrojenia polskiej armii czy spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale także występy artystyczne i pokazy dynamiczne.

jk, mat. PZL-Świdnik

« z 2 »

Artykuł przeczytano 266 razy

Last modified: 5 września, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content