wtorek, 17 grudnia 2024r.

Szlakiem ostatniego partyzanta Rzeczypospolitej

Autor: |

Sierżant Józef Franczak, ps. „Laluś” był ostatnim żołnierzem wyklętym w Polsce, walczącym w antykomunistycznym podziemiu, który zginął w walce. Otoczony przez SB i oddział ZOMO poległ 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych. W 60. rocznicę śmierci partyzanta odbędzie się marsz ku jego czci.

– Jest to cykliczne wydarzenie i jest to już jego 8. edycja – wyjaśnia Paweł Skrok, prezes Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka, ps. „Laluś”. – Rozpoczynamy 21 października, o godz. 7.00, w kościele pw. NMP Matki Kościoła i ruszamy w trasę około 30 km. Planujemy kilka miejsc postojowych. Pierwszym będzie pomnik sierżanta „Lalusia”, znajdujący się przy Rondzie im. Żołnierzy Wyklętych, następnie przejdziemy do Lasu Krępieckiego, gdzie znajduje się mogiła ofiar okupanta niemieckiego z II wojny światowej, w której pochowani są Polacy, Żydzi, Rosjanie i przedstawiciele innych narodowości, w tym więźniowie obozu na Majdanku. Wędrując lasem w kierunku Majdanu Kozic Górnych, dotrzemy do domu Marka Franczaka, syna sierżanta „Lalusia”, zatrzymamy się pod krzyżem, który kilkanaście miesięcy temu nieznani sprawcy obcięli, ale który został już przywrócony do pierwotnego stanu  i stamtąd przejdziemy pod dom, w obrębie którego zginął „Laluś”. Dom ten jeszcze stoi, będąc niemym świadkiem tamtych wydarzeń. Następnie udamy się do Piask, gdzie zapalimy znicze na grobie Józefa Franczaka. W ubiegłym roku został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski. Później złożymy kwiaty przy pomniku „Lalusia”, który znajduje się przed cmentarzem. Na nasz wniosek dowódca garnizonu Lublin zdecydował o wystawieniu warty honorowej i kompanii honorowej WP. Przy apelu poległych będziemy chcieli godnie upamiętnić 60. rocznicę śmierci „Lalusia”. Na zakończenie wydarzenia zapraszamy wszystkich na kawę i herbatę oraz ciepły posiłek w postaci słynnych piaseckich flaków.

Na marsz będzie można się zapisać poprzez stronę Stowarzyszenia na Facebooku. Dodatkowe informacje pojawią się w najbliższych dniach. Jeśli ktoś się zdecyduje w ostatniej chwili, to jeszcze w dniu marszu będzie taka możliwość.

– Co roku mamy około 80-100 uczestników. Sporo osób już kilkakrotnie brało udział w marszu. To dobra okazja, aby bliżej poznać naszą historię, a także oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność – dodaje Paweł Skrok.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat honorowy nad marszem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, a inicjatywę wspierają starosta Powiatu Świdnickiego oraz burmistrz Piask.

mk

 

Artykuł przeczytano 784 razy

Last modified: 5 października, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content