poniedziałek, 16 grudnia 2024r.

Pierwsza pomoc krok po kroku

Autor: |

Szybka pomoc po wypadku może uratować zdrowie i życie poszkodowanego. Jednak by była ona skuteczna, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

We wtorek, w Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się powiatowe zawody z pierwszej pomocy. Uczniowie ósmych klas, którzy wzięli udział w konkursie, musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również pokazać swoje praktyczne umiejętności.

– Na początku zmierzyli się z testem wiedzy o ratownictwie. Następnie wzięli udział w trzech scenkach. Liczyła się wiedza i współpraca – tłumaczyła Agnieszka Piekarska, nauczyciel w SP nr 3.

Zderzenie z udziałem motocyklisty, zasłabnięcie w sklepie oraz wypadek w piwnicy to sytuacje, z którymi musieli sobie poradzić uczestnicy zawodów. Mieli za zadanie przeprowadzenie pierwszej pomocy krok po kroku, informując jednocześnie o swoich poczynaniach.

– Zależy nam na promocji bezpieczeństwa. Umiejętne przeprowadzenie pierwszej pomocy może uratować życie. Chcieliśmy pokazać młodzieży, że jest to umiejętność, którą należy przypominać i odświeżać – mówiła A. Piekarska. Dodała: – Konkurs został zorganizowany dla ósmoklasistów, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi życiowej. Może wydarzenie zainspiruje kogoś do wyboru zawodu ratownika medycznego?

W zawodach wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu powiatu świdnickiego: SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 7, SP w Jackowie oraz SP w Krępcu.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem od strony merytorycznej był Grzegorz Bereza – ratownik medyczny w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie, który pracuje też jako dyspozytor medyczny w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Fachowa wiedza i obszerne doświadczenie pozwoliły na przekazanie uczestnikom profesjonalnych wskazówek. W przeprowadzeniu zawodów uczestniczyli także ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie: Miłosz Gralak, Adrian Zdziłowski, Michał Król, Mariusz Ostrowski i Daniel Kowalski oraz Mateusz Naborczyk z SP ZOZ w Lubartowie. Obecni byli też studenci – członkowie Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego UM w Lublinie pod kierownictwem Mariusza Gawrońskiego i Magdaleny Perlińskiej: Gabriela Sobieska, Anna Widomska, Borys Gromek, Aleksander Nieścior, Mateusz Solski i Ola Węgorzewska.

Wydarzenie zorganizowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku: Leszek Kalicki, Agnieszka Kalita, Agnieszka Piekarska i Patryk Kalita. Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Świdniku.

Wyniki zawodów:

Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 7. Za nimi uplasowali się uczniowie z „Trójki”, a ostatnie miejsce podium należało do młodzieży z SP nr 5.

 

Artykuł przeczytano 973 razy

Last modified: 26 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content