Badania wykazują, że około 17 tysięcy dzieci z polskich szkół ma orzeczony autyzm. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku, liczącym 108 uczniów, 18 z nich żyje z tym schorzeniem. Dziś mieszkańcy pokazali, że są z nimi i wspólnie przeszli w korowodzie pod hasłem „Idź – maszeruj dla autyzmu”. Wydarzenie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Maszerowało ponad 700 osób ze Świdnika i powiatu. Wśród nich znalazły się przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich, wychowankowie specjalnych ośrodków, przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz instytucji. Przynieśli ze sobą błękitne balony, wstążki, przypinki i naklejki – znaki solidarności z osobami z autyzmem.
– To schorzenie, które myli zmysły, zaburza emocje, nie pozwala nawiązywać we właściwy sposób relacji. Dzieci i dorośli z autyzmem przez całe życie mają pod górę. Dziś jesteśmy tu po to, aby solidaryzować się z nimi, wspierać ich i ich rodziny. Czasem pytam rodziców, co najbardziej im dokucza. Odpowiadają, że spojrzenia, krytyczne uwagi, a czasem agresja słowna, bo my – neurotypowi, nie rozumiemy do końca dlaczego one tak się zachowują. Czasem jest tak, że nam wydaje się, że słyszymy zwykły odgłos, a one mają taki szum w uszach, jakby przejeżdżał pociąg – mówiła Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW w Świdniku.
– To ważny dzień dla społeczności naszego miasta. Ma nas uwrażliwić na potrzeby osób z autyzmem. To nie jest choroba, tylko pewne niedostosowanie, a naszym obowiązkiem jest pomagać wszystkim potrzebującym – dodał Andrzej Radek, zastępca burmistrza.
Happening rozpoczął się na placu przy fontannie. Następnie uczestnicy przeszli ulicami Niepodległości i Wyspiańskiego do placu przy ul. Norwida, gdzie mieści się SOSW. Tu rozpoczęła się druga część wydarzenia, podczas której najmłodsi wzięli udział w zabawach sensorycznych, a starsi obejrzeli filmy poświęcone autyzmowi.
Rozstrzygnięto też pierwszą edycję powiatowego konkursu plastycznego „Mój niebieski świat”, na który wpłynęło 195 prac. Komisja w składzie: Ewa Kossowska, Dariusz Szałaj i Elżbieta Krupa, postanowiła nagrodzić uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Spośród uczniów klas I-III najlepsze okazały się Nikola Dębiec (SP nr 3 w Świdniku), Julia Kowalik (SP w Rybczewicach) i Oliwia Staniak (SP w Oleśnikach). W kategorii klasy IV-VI laureatkami zostały Hanna Bryguła (SP nr 3), Wiktoria Dąbska (SP nr 7) oraz Arleta Niećko (ZPO w Trawnikach). W klasach VII-VIII na podium stanęli Amelia Patyra (ZPO w Trawnikach), Miłosz Tokarski (ZPO w Trawnikach) oraz Agata Prokop (SP w Piaskach), natomiast w kategorii ośrodków specjalnych: Artur Kosior (SOSW w Świdniku), Oliwia Wyszomirska (SOSW) i Maja Dudała (SOSW). Przyznano też wyróżnienia specjalne. Nagrodę starosty otrzymał Patryk Berdzik z SOSW, burmistrza – Amelia Panas z SP nr 3, a dyrektora SOSW – Julia Stasicka z SP w Dominowie.
Organizatorami wydarzenia w naszym mieście byli Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka.
Artykuł przeczytano 2964 razy
Last modified: 2 kwietnia, 2019