Kilka miesięcy temu Strefa Aktywności Gospodarczej powiększyła się o około 50 hektarów. Urzędnicy z ratusza niebawem rozpoczną zbieranie informacji od osób zainteresowanych sprzedażą działek przedsiębiorcom. Równocześnie pracują nad zdobyciem kolejnych środków na budowę dróg w SAG. Sama strefa robi się coraz bardziej ruchliwa.
W minionym roku w Świdnickiej Strefie Gospodarczej wiele się działo. Na jej terenie zostały wybudowane dwie ulice: Nadleśna oraz przedłużenie Żwirki i Wigury. Stanowią one szkielet drogowy dla tego rejonu miasta. Przedsięwzięcie było duże i kosztowało blisko 8,5 mln zł. – Nie trzeba nikogo przekonywać, że nowi przedsiębiorcy to szybszy rozwój miasta, dlatego planujemy już kolejne inwestycje drogowe w strefie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Potencjał świdnickiej SAG dostrzegł już jeden z największych graczy w branży logistycznej, DB Schenker. W strefie powstał terminal przeładunkowy firmy i już rozpoczął działalność. – Do dyspozycji pracowników będzie 4500 mkw. operacyjnej i 665 mkw. powierzchni biurowej. Terminal powstaje na gruncie, którego powierzchnia wynosi 6 ha – informowali kilka miesięcy temu przedstawiciele DB Schenker.
Do SAG wprowadziła się też spółka Polski Autobus Wodorowy. To młoda firma, która została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w sierpniu minionego roku. Właścicielem wszystkich jej udziałów jest Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin z siedzibą w Koninie. Firmę kontroluje Zygmunt Solorz – Żak, właściciel, m.in., telewizji Polsat, ale również trzech wielkopolskich elektrowni.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że inwestycjami w strefie zainteresowali się kolejni przedsiębiorcy.
– Działki na terenie SAG należą do prywatnych właścicieli, natomiast wiemy, że większość z nich już jest zarezerwowana – zaznacza M. Dmowski.
W minionym roku SAG została powiększona o około 50 ha gruntów znajdujących się między ul. Brzegową, a obwodnicą Lublina. O rozszerzenie strefy wnioskowali mieszkańcy tego rejonu Świdnika.
– Pracownicy Wydziału Promocji Miasta niebawem rozpoczną sprawdzanie, którzy właściciele gruntów w nowej części SAG są zainteresowani ich sprzedażą. Ułatwi to kontaktowanie ich z zainteresowanymi firmami – tłumaczy zastępca burmistrza.
Ratusz planuje także dalsze inwestycje drogowe w SAG. W tym roku mają powstać projektu ulic Skośnej i Poprzecznej. W dalszych planach jest również budowa dróg w nowej części SAG oraz przedłużenie ul. Żwirki i Wigury do ul. Brzegowej i Kolonijnej.
– Zależy nam na pozyskaniu środków zewnętrznych na budowę tej infrastruktury. Planujemy wpisać to zadanie w założenia do funduszy europejskich – wyjaśnia M. Dmowski.
Artykuł przeczytano 1800 razy
Last modified: 23 lutego, 2021