Przedszkole nr 3 po raz drugi przystąpiło do akcji „Szkoła pamięta”, zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym roku organizatorom zależało na przybliżeniu historii małych ojczyzn i upamiętnieniu lokalnych bohaterów. Grupa 6-latków, pod opieką Anny Bubicz, postanowiła poznać losy Józefa Franczaka ps. Laluś.
– W ubiegłym roku uczciliśmy pamięć żołnierzy II wojny światowej, w 80. rocznicę jej wybuchu, przygotowując patriotyczne spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury. Teraz dzieci miały okazję zapoznać się z historią ostatniego partyzanta RP, który urodził się, działał i zginął na terenie Lubelszczyzny. Postać bohaterskiego Żołnierza Niezłomnego jest znana świdnickiej społeczności za sprawą, między innymi, Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, którego członkowie i sympatycy poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia i akcje kultywują pamięć nie tylko o tym niezwykłym człowieku, ale także o innych członkach Polskiego Podziemia Niepodległościowego – mówi Anna Bubicz.
Przedszkolaki obejrzały 20-minutowy film, który przybliżył im wybrane fakty z życia „Lalusia” oraz działalność świdnickiego stowarzyszenia. W dokumencie wystąpił Marek Franczak, dziękując dzieciom za chęć poznania historii naszego kraju i losów jego ojca. Mówił o tym, by zawsze byli dumni z bycia Polakami i szanowali ojczyznę. Michał Kamela, prezes stowarzyszenia oraz muzyk Norbert „Smoła” Smoliński pochwalili najmłodszych za ich patriotyczną postawę i zaangażowanie w odkrywaniu postaci polskich bohaterów. Scenariusz filmu stworzyła Anna Bubicz, która również należy do stowarzyszenia. Za montaż i realizację dokumentu odpowiadał jej mąż, Leszek „Buba” Bubicz.
W ramach projektu „Kleksiki” recytowały również wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne, a także wykonywały zadania związane z symbolami narodowymi. Przedszkolaki rozmawiały o Kodeksie Młodego Patrioty i wzięły udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez pana Michała, który polegał na namalowaniu portretu „Lalusia”. Z prac powstała wystawa, a autorzy rysunków otrzymali w nagrodę pamiątkowe pocztówki z wizerunkiem i krótką biografią Józefa Franczaka.
– Tematy związane z historią nie są łatwe, dlatego należy przedstawiać je dzieciom bardzo obrazowo. Muszę pochwalić swoich podopiecznych, bo doskonale przygotowali się do tej lekcji. Byli ubrani w odświętne stroje, w skupieniu oglądali film i pięknie wykonywali wszystkie polecenia. Wiem też, że dużo zapamiętali z zajęć, bo nabytą wiedzę przekazywali później rodzicom – dodaje wychowawczyni „Kleksików”.
aw, fot. P nr 3
Kodeks Młodego Patrioty:
- Jestem Polakiem i mówię po polsku.
- Znam i szanuje symbole narodowe.
- Szanuję zabytki i miejsca pamięci narodowej.
- Znam wszystkie tradycje i obrzędy świąteczne.
- Uczestniczę w obchodach świąt narodowych.
- Gdy słyszę mój hymn narodowy, zachowuję właściwą postawę.
- Interesuję się historią Polski, poznaję ją.
- Znam i szanuję polskich bohaterów narodowych.
- Potrafię wymienić sławnych Polaków.
- Szanuje kolegów i koleżanki, chętnie się z nimi bawię.
- Jestem opiekunem ojczystej przyrody, dbam o nią i szanuję ją.
- Godnie reprezentuję mój kraj na świecie.
- Rozwijam swoje zainteresowania, przygotowuję się do dorosłości.
Film o Józefie Franczaku można obejrzeć tutaj:
Ostatni partyzant RP, który zginął z bronią w ręku. Józef Franczak ps.”Laluś” – YouTube
Artykuł przeczytano 1554 razy
Last modified: 24 listopada, 2020