czwartek, 16 kwietnia 2026r.

Śpiewająca wizyta

Autor: |

To był pracowity czas dla Chóru św. Kingi. W ramach projektu, dofinansowanego przez Gminę Świdnik, zespół wyruszył  nad polskie morze, by zaprezentować swoją twórczość i promować nasze miasto. Wyprawa była też doskonałą okazją do zwiedzania.

– Pierwotnie projekt zakładał wyjazd do Wilna, jednak ze względu na pandemię nie udało się go zrealizować. Postanowiliśmy więc odwiedzić Trójmiasto i tam promować chór oraz Świdnik – wyjaśnia dyrygentka Magdalena Celińska.

Chór św. Kingi koncertował w gdańskim Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej i katedrze w Gdańsku Oliwie. Miał też okazję zaśpiewać dla turystów w Operze Leśnej w Sopocie i kaplicy zamkowej w Malborku. Wystąpił z repertuarem religijnym i patriotycznym.

– Nawiązaliśmy kontakt z Chórem Canto Amici (Śpiew Przyjaciół) z Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewo, który pracuje pod kierunkiem Agnieszki Łabudy-Wiatr. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się zaprosić chórzystów do nas i wspólnie zaśpiewać – mówi M. Celińska.

Pogoda dopisała, więc świdniczanie wolne chwile przeznaczyli na zwiedzanie. Poznali tajemnice krzyżackiego zamku w Malborku, spacerowali po molo w Sopocie, podziwiali Trakt Królewski,  Ratusz, Złotą Bramę, Bazylikę Mariacką i Kościół św. Brygidy w Gdańsku, gdzie odwiedzili też miejsca związane z historią, czyli Muzeum II Wojny Światowej i Pocztę Polską. Statkiem popłynęli na Westerplatte. W Gdyni zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej i Oceanarium.

Chórzyści zgodnie podkreślają, że pobyt nad Bałtykiem przyniósł im wiele radości, pozwolił na złapanie oddechu od codzienności i stał się doskonałym sposobem na integrację grupy.

Kantata i projekty

Przed chórem nadal dużo pracy. W najbliższym czasie wystąpi z „Kantatą  świdnicką”, do której słowa napisał ks. Janusz Kozłowski, a muzykę skomponował Dariusz Tokarzewski. Będzie to dziękczynienie za osobę Karola Wojtyły, Orędownika Miłosierdzia, w przypadające w tym roku rocznice – Jego 100. urodzin i 42. wyboru na Stolicę Piotrową. „Kantatę”, we wspólnym wykonaniu Chóru św. Kingi, chóru męskiego Arion, Dariusza Tokarzewskiego i Piotra Selima, usłyszymy 18 października, o godz. 17.00, w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas jubileuszu 55-lecia Arionu. W listopadzie chór z parafii pw. św. Kingi zaśpiewa podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, później będzie się przygotowywał do okresu kolędowego.

– Liczymy również, że nasze projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego zyskają poparcie mieszkańców i w przyszłym roku będziemy mogli je zrealizować. Proponujemy trzecią edycję „Muzycznych wieczorów u św. Kingi”, na którą chcielibyśmy zaprosić znanych i lubianych artystów, a także „Na ludowo u św. Kingi – koncert zespołu Mazowsze”. Wydarzenia będą bezpłatne, dostępne dla wszystkich świdniczan – dodaje M. Celińska.

aw, fot. Chór św. Kingi

Artykuł przeczytano 2303 razy

Last modified: 1 października, 2020

Zmień język »
Przejdź do treści