17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To doskonała okazja do zwrócenia uwagi na tych najmniejszych oraz ich bliskich, a także na problemy i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć. Rozmawiano o tym podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury, zorganizowanego przez zespół Narodziny Wysokich Lotów.
Gości powitała dr n. med. Lidia Pachuta Węgier, kierownik oddziału neonatologicznego SP ZOZ w Świdniku. – To wyjątkowe święto dotyczy 1 na 10 urodzonych dzieci. Wcześniak to maleństwo, które przyszło na świat od 22 do 37 tygodnia ciąży. W naszym oddziale rodzi się rocznie około 70-80 wcześniaków. Zdecydowaną większość stanowią tzw. późne wcześniaki, ponieważ jesteśmy oddziałem o II stopniu referencyjności, co powoduje, że mogą się u nas rodzić dzieci powyżej 32-33 tygodnia. Niższe ciąże jesteśmy zobowiązani odsyłać do ośrodków o wyższym stopniu referencyjności. Grupa wcześniaków nie jest jednorodna. W zależności od stopnia dojrzałości dzieci te mają różne potrzeby i pomoc powinna być dostosowana indywidualnie do każdego z nich. Jedno jest jednak takie samo. Wcześniak to mały człowiek z wielkim bagażem. Niestety, bagaż tym większy, im mniejszy jest narodzony wcześniak. Wcześniactwo budzi wiele emocji, szczególnie wśród rodziców, którzy najczęściej zaskoczeni muszą się mierzyć z trudną rzeczywistością. Strach o życie swojego maleństwa, obawy o jego przyszłość generują duży stres dla całej rodziny. W zależności od stopnia dojrzałości dzieci te borykają się z różnymi problemami. Właściwa diagnoza i leczenie są kluczowe w maksymalnym wykorzystaniu możliwości współczesnej medycyny. Uratowanie życie wcześniaka to pierwszy krok w dalekiej drodze do dorosłego życia. My to życie ratujemy, zabezpieczamy podstawowe funkcje, wypisujemy dziecko do domu, ale nie kończymy naszej opieki. Dzieci korzystają nadal z naszej pomocy w ramach poradni neonatologicznej, ale też innych – okulistycznej, neurologicznej, ortopedycznych. Podpowiadamy rodzicom jak korzystać z medycyny współczesnej, żeby umożliwić dziecku wejście w normalne życie, aby nie potrzebowało opieki osób trzecich, żeby mogło zdobyć zawód czy uprawiać sport. Wszystkim walecznym i dzielnym wojownikom życzymy dużo zdrowia, a ich rodzicom wiary i wytrwałości.
Głos zabrała również Kamila Guz, sekretarz miasta: – W imieniu burmistrza dziękuję za zaproszenie. To spotkanie jest dla mnie pełne emocji, ponieważ jestem mamą bliźniaczek, które są wcześniakami. Wiem, z jakimi problemami borykają się dzieci i rodzice. Potrzeba tu wielkiej miłości i troski. Dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi za wsparcie, które jest w takich chwilach bardzo ważne i ogromnie potrzebne.
– Cieszę się, że mogę tu być, bo to kolejne spotkanie państwa z wcześniakami. Robicie dużo dobrego i za chcę podziękować, zwłaszcza pani ordynator i pielęgniarkom – mówił Andrzej Kowalski, dyrektor SP ZOZ w Świdniku.
Ekipa Narodzin Wysokich Lotów podkreślała, że Dzień Wcześniaka ma dla nich trzy twarze. Pierwsza to twarz małego dziecka, które rodzi się na oddziale i to w jaki sposób ono chce żyć, ale też jaka ciężka jest jego droga od samego początku. Druga to twarz rodziców, którzy najpierw przeżywają wielkie szczęście, bo na świat przychodzi ich maleństwo, ale jest też codzienny strach, bo raz jest dobrze, a następnego dnia już gorzej. Trzecia to twarz personelu medycznego, trochę pozostającego w cieniu, ale który bardzo przeżywa każde narodziny i zmagania każdego dziecka.
Rodzice wcześniaków, którzy wzięli udział w spotkaniu, mogli skorzystać z porad neurologopedy Emilii Pogody i fizjoterapeutki Izabeli Stasiak, założycielek Centrum Wsparcia Społecznego w Lublinie.
Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali burmistrz Marcin Dmowski i starosta Waldemar Jakson.
aw
***
Tytuł artykułu to tytuł piosenki “Ruszyłem wcześnie w świat”, która stała się hymnem wcześniaków. Słowa Olga Szomańska & Marcin Kołaczkowski, muzyka Olga Szomańska & Jacek Subociałło.
Artykuł przeczytano 150 razy
Last modified: 17 listopada, 2024