wtorek, 29 kwietnia 2025r.

500 Plus po nowemu

Autor: |

Pod koniec kwietnia Sejm przyjął rządową nowelizację regulacji prawnych w sprawie rozszerzenia programu „Rodzina 500 Plus”, również na pierwsze i jedyne dziecko. Oznacza to, że do pobierania świadczeń uprawnione są wszystkie dzieci do 18. roku życia. To dobra wiadomość dla rodzin, ale spore wyzwanie dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Około 2,5 tys. więcej dzieci w naszym mieście będzie uprawnionych do korzystania z tego świadczenia.

Najważniejsza zmiana polega na tym, że w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, uchylone zostaną wszystkie przepisy dotyczące kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego.
Uproszczone zostaną też urzędowe procedury formalne. Złożenie wniosku nie skutkuje już decyzją, obwarowaną prawnymi następstwami, ale po prostu przyznaniem wsparcia. Dzięki temu droga komunikacji między MOPS a petentem będzie krótsza. Ośrodek nie będzie musiał wysyłać do wnioskodawcy informacji potwierdzających, że decyzja została przyznana. Procedura jest identyczna, jak przy świadczeniu 300 Plus. Wystarczy złożyć wniosek i odebrać wypłatę świadczeń.
– Prostsza będzie również weryfikacja, bo nie będziemy musieli sprawdzać kwestii związanych z dochodem w rodzinie, zatrudnieniem jej członków czy faktycznym podjęciem pracy – mówi Andrzej Mańka, kierownik świdnickiego MOPS. – Cała mitręga urzędnicza zostanie zlikwidowana. Natomiast przybędzie nam pracy w związku z tym, że świadczeń będzie zdecydowanie więcej. Dlatego apeluję, by nie odkładać decyzji na ostatnią chwilę, tylko jak najszybciej złożyć wniosek.
W celu uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach, od początku ich obowiązywania, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera świadczenia, musi złożyć wniosek między 1 lipca 2019 r. a 30 września 2019 r. Można będzie je składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, ministerialnego portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, platformy usług elektronicznych ZUS (PUE ZUS) lub elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP.
– Zachęcam do tego. Złożenie wniosku elektronicznego jest dostępne i łatwe. Wnioski tradycyjne przyjmujemy od 1 sierpnia. Biorąc pod uwagę liczbę osób, które mogą korzystać z tego świadczenia, droga złożenia wniosku drogą papierową może być uciążliwa ze względu na dłuższą procedurę formalną, a to wiąże się z oczekiwaniem w kolejce – podkreśla szef MOPS.
Rodzice, którzy złożą w lipcu wniosek na pierwsze dziecko otrzymają prawdopodobnie pieniądze już w sierpniu. Składający na drugie i kolejne dziecko, dopiero w październiku. Rekompensatą za to może być fakt, że okres zasiłkowy nie będzie trwał, jak dotychczas, rok.
– W kolejnym nie będzie już potrzeby składania wniosku. Decyzje będą bowiem obowiązywać do 2021 roku. Chyba że w rodzinie pojawi się kolejne dziecko – dodaje A. Mańka.
słs

Artykuł przeczytano 1755 razy

Last modified: 10 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści