środa, 29 marca 2023r.

41. rocznica historycznych spacerów

Autor: |

W 1982 roku świdniczanie przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi, wychodząc z domów w porze nadawania głównego wydania Dziennika Telewizyjnego. Ich protest przeszedł do historii pod nazwą Świdnickie Spacery.

– Rosną nowe pokolenia,  które powinny wiedzieć o tym, co zdarzyło się 41 lat temu i czcić tych, którzy brali udział w spacerach. Ludzie, którzy wyszli wtedy na ulice, pamiętali jeszcze czołgi zdobywające nasz zakład, strzelanie do ludzi, aresztowania i internowania. Mimo wszystko pokonali ten strach i spacerowali w ramach protestu. Możemy też mówić o pewnym fenomenie społeczności naszego miasta. Kilka tysięcy osób musiało się między sobą porozumieć, w czasie, gdy funkcjonowali donosiciele, ale udawało się dzięki solidarności. Świdnik został poddany wielu represjom, ale nie ugiął się. Przypominajmy o tym wszystkim i bądźmy dumni z mieszkańców, którzy w 1982 roku spacerowali po ulicach naszego miasta – podkreśla burmistrz Waldemar Jakson.

W 41. rocznicę tamtych wydarzeń Miasto Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury oraz Strefa Historii zapraszają na rocznicowe obchody. Uroczystości zaplanowano na 5 lutego. Rozpoczną się mszą św. w intencji uczestników Świdnickich Spacerów, która zostanie odprawiona o godz. 13.00 w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

Tego dnia warto też zajrzeć do Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Zapraszamy na koncert okolicznościowy w wykonaniu Helicopters Brass Orchestra pod batutą Rafała Maruszaka, który rozpocznie się o godz. 17.00 w sali kameralnej. Wejście na wydarzenie jest bezpłatne. Tuż po koncercie, czyli ok. godz. 18.15, udamy się na symboliczny spacer ulicą Niepodległości na plac przy fontannie, by wziąć udział w oficjalnych uroczystościach – mówi Katarzyna Lis, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.

To nie koniec wydarzeń związanych ze Świdnickimi Spacerami. Od godz. 16.00 na biało-czerwono zostanie podświetlony budynek Miejskiego Ośrodka Kultury. O tej samej godzinie, na ścianie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej zostanie również wyświetlony symbol pamięci.

af

Artykuł przeczytano 376 razy

Last modified: 3 lutego, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »