Niepewna aura nie przestraszyła mieszkańców naszego miasta oraz zaproszonych gości, którzy przybyli wczoraj na plac przy budynku Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, by wziąć udział w festynie integracyjnym. Kilkugodzinne wydarzenie pełne było niezwykłych emocji i wrażeń artystycznych.
– To już 23 festyn, organizowany przez stowarzyszenie. Cieszę się, że mamy tak dużą publiczność, ponieważ obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to bardzo ważny moment w naszym życiu. Przypominają, czym jest godność, ale stanowią też refleksję na temat poszanowania praw każdego człowieka. Często nie rozumiemy osób niepełnosprawnych, bo po prostu ich nie znamy. Stowarzyszenie wspiera je, ale terapia musi być połączona z integracją społeczną. Chcemy więc dziś pokazać, że osoby z niepełnosprawnością mają swoje pasje, zainteresowania i talenty, a nasza wiara w ich umiejętności pozwala im na jeszcze większy rozwój – mówiła Iwona Ratajczak, przewodnicząca świdnickiego Koła. Dodała: – Koło funkcjonuje od 1987 roku. Prowadzimy trzy placówki, które zajmują się szeroko pojętą rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami: Dzienne Centrum Aktywności, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy. Mottem stowarzyszenia są słowa „Otwórzmy przed nimi życie”.
O szanowaniu praw wszystkich ludzi wspominali również zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i instytucji związanych z PSONI.
– Jestem bardzo wzruszony i dziękuję za zaproszenie na tak wspaniałą uroczystość – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Dzisiaj bardzo ważne są trzy pojęcia, które nierozerwalnie się ze sobą łączą i o których należy pamiętać – godność, człowiek i integracja. Bardzo się cieszę, że widać ogromny postęp, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne. Jest wiele nowych form, dzięki którym wychodzą do środowiska i integrują się z nim. Przykładem było niedawne wydarzenie „Otwórzmy przed nimi życie”, zorganizowane przez CUS, PSONI i MOK, z uczestnictwem świdnickiej młodzieży.
Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra Przemysława Czarnka, wręczył odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez premiera Piotra Glińskiego na wniosek Andrzeja Mańki, dyrektora Centrum Usług Społecznych w Świdniku, i przy wsparciu burmistrza Waldemara Jaksona. Otrzymali je: Renata Elmerych, instruktor grupy „Pasjonaci” z ŚDS, aktorzy z „Pasjonatów” – Mariusz Jaworski i Anna Skrzetuska oraz Sebastian Golik z grupy „Motyle” z WTZ.
Po oficjalnym rozpoczęciu, przyszedł czas na emocje artystyczne. W Przeglądzie Piosenki, Tańca i Teatru Świdnik 2022 wystąpili: „Ach to My” – grupa wokalna WTZ PSONI Koło w Świdniku, „Pasjonaci”- grupa teatralna ŚDS PSONI Koło w Świdniku, „Perły Życia” – grupa artystyczna ŚDS w Kodniu, Tymoteusz Misiura – solista DCA PSONI Koło w Świdniku, „Piaskowe Ludki” – grupa artystyczna SOSW w Kozicach Dolnych, grupa wokalna DPS im. Roba Inja w Świdniku, grupa artystyczna SOSW w Świdniku, „Bębnoludy” – grupa artystyczna WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej, „Pod Parasolem” – grupa wokalna WTZ SIS w Mełgwi, „Motyle” – grupa taneczna WTZ PSONI Koło w Świdniku.
Na scenie zaprezentowali się również: Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” z MOK w Świdniku, Dariusz Tokarzewski i Mariusz Matera, „Ambarass” i „Umbrella Dance” z SDK Świdnik, Inna Bokhenska – wokalistka z Łucka, „Mania śpiewania” z MOK w Świdniku, „Spokojna Przystań” – zespół wokalny Klubu Seniora w Świdniku, „Seniority” – zespół taneczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdniku oraz YUDO REI Świdnik.
Oprócz występów tanecznych, wokalnych i teatralnych, przygotowano wystawę prac osób niepełnosprawnych. Była też loteria fantowa, kiermasz ciast, malowanie twarzy i zabawy dla najmłodszych.
Festyn, zorganizowany przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Świdnik i Starostwa Powiatowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali burmistrz Świdnika i starosta świdnicki.
aw
Artykuł przeczytano 33313 razy
Last modified: 22 maja, 2022