poniedziałek, 20 września 2021r.

300 zł na wyprawkę

Autor: |

Trwa nabór wniosków o świadczenie „Dobry Start 300+”. W tym roku realizację programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a dokumenty przyjmowane są tylko w wersji elektronicznej. Osobom, które będą miały z tym problem, ZUS zapewni pomoc swoich pracowników. Świdniczanie również będą mieli okazję z niej skorzystać.

Świadczenie „Dobry Start”, w wysokości 300 zł na dziecko, można otrzymać raz do roku, bez względu na dochód rodziny. Przysługuje na uczniów szkół podstawowych, liceów, szkół policealnych oraz innych placówek edukacyjnych do ukończenia przez nich 20. roku życia, zaś w przypadku osób z niepełnosprawnościami do ukończenia 24 lat (nie otrzymują go przedszkolaki, dzieci z „zerówki” oraz studenci). Można je przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów i sprzętów potrzebnych dziecku.

W poprzednich latach realizacja programu należała do organów gminnych i powiatowych. W Świdniku zajmował się tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Od tego roku składanie wniosków odbywa się wyłącznie przez Internet, za pomocą: Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) albo serwisów bankowości elektronicznej. Status wniosku można sprawdzić w PUE.

– Osobom, które będą miały problemy z rejestracją konta i złożeniem odpowiednich dokumentów, pomogą pracownicy ZUS. W Świdniku najbliższy dyżur odbędzie się 17 sierpnia, w godzinach 9.00-14.00, w placówce Poczty Polskiejprzy ul. Kosynierów 12. W każdy dzień roboczy wsparcia udzielą urzędnicy z Punktu Informacyjnego ZUS w Świdniku, przy ul. Niepodległości 19 – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Na spotkanie trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Do rejestracji konta w PUE i złożenia wniosku o 300+ potrzebny będzie adres e-mail, numer telefonu komórkowego i numer rachunku bankowego. Od tego roku wypłata świadczeń będzie tylko bezgotówkowa.

Od 1 lipca do ZUS wpłynęło prawie 2,3 mln wniosków na ponad 3,2 mln dzieci. Do rodziców trafiło już 725 mln zł. Złożenie wniosku do końca sierpnia daje gwarancję wypłaty świadczenia najpóźniej do 30 września. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca listopada.

Szczegółowe informacje o programie, a także lista aktualnych dyżurów dostępne są na stronach Program Dobry Start – Bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych – ZUS i Dyżury Dobry Start – Program Dobry Start – ZUS.

aw

Artykuł przeczytano 377 razy

Last modified: 13 sierpnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?