czwartek, 28 października 2021r.

17 września. W rocznicę sowieckiej napaści na Polskę

Autor: |

Świdniczanie upamiętnili przypadającą dzisiaj 82. rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę oraz Dzień Sybiraka, uchwalony ku czci ofiar i osób zesłanych na Syberię.

Oficjalne uroczystości odbyły się na placu Konstytucji 3 maja. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni, kombatanci, seniorzy lotnictwa, uczniowie, a także delegacje instytucji, stowarzyszeń, klubów. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli kwiaty i zapalili znicz pamięci.

17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem, zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. W umowie pomiędzy Niemcami a ZSRR znalazł się zapis, który doprowadził do podziału Polski na dwie strefy wpływów. Granica między nimi miała w przybliżeniu przebiegać po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków, w tym oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli RP zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Na Syberię wywieziono około 1 mln 350 tys. Polaków, zaś ok. 22,5 tys. oficerów i policjantów zamordowano w Katyniu, Charkowie i Twerze. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitarnych państw był tzw. czwarty rozbiór Polski. Na kolejne kilkadziesiąt lat pozbawił naszą Ojczyznę niepodległości.

W 2013 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”- napisano w uchwale.

Artykuł przeczytano 1989 razy

Last modified: 17 września, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?