piątek, 01 marca 2024r.

ZUS wznawia badania

Autor: |

11 maja, lubelski Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił bezpośrednie badania u lekarzy orzeczników i w komisjach lekarskich. Każdy ubezpieczony otrzymuje indywidualną informację o terminie swojego spotkania.

„Odmrażanie” badań lekarskich odbywa się stopniowo. Poszczególne oddziały ZUS planują je, biorąc pod uwagę między innymi liczbę zachorowań na koronawirusa w regionie.

– Lekarze orzecznicy przyjmują pacjentów w placówkach ZUS z zachowaniem środków ostrożności, dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Noszą maseczki, przyłbice, jednorazowe fartuchy i rękawiczki. Korzystają również ze środków dezynfekcyjnych. Dziennie przyjmują mniejszą liczbę osób niż przed epidemią, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko kontaktu między oczekującymi na badanie. Pacjenci, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, muszą mieć zasłonięte usta i nos – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Dotychczas, z powodu epidemii, bezpośrednie badania lekarskie przesuwane były na późniejszy okres. We wszystkich sprawach, w których to możliwe, lekarze orzekali i nadal orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji medycznej.

M. Korba przypomina również, że na podstawie tarczy antykryzysowej część czasowych orzeczeń lekarskich z automatu uległa wydłużeniu o 3 miesiące. Chodzi o orzeczenia w sprawie rent i świadczeń rehabilitacyjnych, których ważność upłynęła lub upłynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po ich odwołaniu. Jest jeden warunek: klient musi złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności orzeczenia.

ow, fot. ZUS

 

Artykuł przeczytano 1148 razy

Last modified: 13 maja, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »