sobota, 24 lutego 2024r.

ZUS otwiera sale obsługi

Autor: |

Od dzisiaj, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych otwarte są sale obsługi klientów. Nadal jednak, w związku z epidemią koronawirusa, w instytucji będą obowiązywać podwyższone środki ostrożności.

– Wiemy, że jest to ważne dla osób, które szukają informacji, np. na temat rent i emerytur lub o tym, w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Otwarcie naszych sal odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W poniedziałki będą dostępne w godz. 8.00-18.00. Apelujemy jednak, by dla bezpieczeństwa ograniczyć osobiste wizyty do niezbędnych sytuacji – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Osoby, które przyjdą do placówek, muszą stosować się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Przede wszystkim zakrywać usta i nos, np. maseczkami,  zachować między sobą odpowiedni odstęp, minimum 1,5 metra. Klienci będą wchodzić do sal obsługi pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, przy którym możliwe jest załatwienie danej sprawy. Przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Jeśli klient przyjdzie z osobą towarzyszącą, powinna ona pozostać w strefie oczekiwania. Wyjątkiem są opiekunowie klientów z niepełnosprawnością, tłumacze języka migowego, pełnomocnicy oraz dzieci pod opieką rodziców.

Równolegle do bezpośredniej obsługi, w placówkach nadal będą dostępne skrzynki, do których można składać dokumenty i wnioski.

Jeśli możesz, załatw sprawę online

Sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można cały czas realizować bez wychodzenia z domu, przez internet. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych.

– Konto na PUE ZUS można założyć przez internet za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Pomocą służą również pracownicy ZUS, w salach obsługi klientów – przypomina prezes Uścińska.

Na PUE można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS lub wystąpić o wydanie zaświadczeń. Portal pozwala także złożyć wnioski o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej i zadawać pytania konsultantom.

ow

Artykuł przeczytano 1386 razy

Last modified: 30 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »